Aktualności Raport z Polski Tabor

Pociągi Kolei Dolnośląskich z wizerunkami królów i książąt

Projekt 31 pociągów Kolei Dolnośląskich z wizerunkami królów i książąt rozpoczęty. Pomysł łączący historyczną przeszłość z nowoczesnymi pojazdami KD jest częścią obchodów jubileuszu 15-lecia przewoźnika. Portrety powstały na bazie dzieł pocztu Aleksandra Lessera.

Jeden z pociągów Kolei Mazowieckich promuje wizerunek Mieszka I (fot. Koleje Dolnośląskie)
Jeden z pociągów Kolei Dolnośląskich promuje wizerunek Mieszka I (fot. Koleje Dolnośląskie)

Wizerunki władców mają przybliżać podróżnym ważne postacie, wydarzenia i ciekawostki, związane z historią naszego kraju i regionu. Kanwą projektu „Z przeszłości w przyszłość – poczet królów i książąt na pociągach KD” są rysunki Aleksandra Lessera – polskiego malarza i krytyka sztuki żyjącego w XIX wieku. Aleksander Lesser uwiecznił 43 czarno-białe portrety władców, głównie polskich. Historyczne ryciny siedzibę. Dobór sylwetek władców znajdują się w Muzeum Miedzi w Legnicy – mieście, w którym Koleje Dolnośląskie mają swoją został skonsultowany z Marcinem Makuchem, historykiem i dyrektorem legnickiego muzeum.

Docelowe wizerunki na bazie rycin opracował pochodzący również z Legnicy artysta grafik Piotr Wajs. Jego zadaniem było nadanie uwspółcześnionego i dopasowanego do potrzeb eksponowania na pociągach wyglądu – tak, by zainteresować historią także młodszych podróżnych.

Dodaj komentarz