Pasażer Wydarzenia

Pociągi pasażerskie wrócą do Bełchatowa

Linia kolejowa między Piotrkowem Trybunalskim a Bełchatowem zostanie zmodernizowana i zelektryfikowana. Inwestycja pozwoli przywrócić na trasę Bełchatów – Łódź połączenia pasażerskie. Koszt prac to 662 mln zł.

Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego
Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego

Bełchatów to piąte co do wielkości miasto w województwie łódzkim. Dzięki umowie podpisanej przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. i Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego, mieszkańcy Bełchatowa zyskają kolejowe połączenie z Łodzią. Według szacunków, po modernizacji i elektryfikacji odcinka czas przejazdu wyniesie 86 minut.

Korzystną zmianę zapewni przebudowa linii z Piotrkowa Trybunalskiego przez Bełchatów do Zarzecza (nr 24) oraz budowa nowego odcinka linii z Zarzecza do Bogumiłowa. Obecnie do Bełchatowa dojeżdżają jedynie pociągi towarowe. Kolej obsługuje największe w Polsce zagłębie paliwowo-energetyczne, Kopalnie Węgla Brunatnego „Bełchatów”, a także Elektrownie Bełchatów.

Prace zawarte w projekcie

W ramach projektu o szacowanej wartości 662 mln zł przebudowane zostaną ok. 34 km jednotorowej linii kolejowej nr 24 na odcinku Piotrków Trybunalski – Bełchatów – Zarzecze oraz wybudowany ok. 7 km odcinek między Zarzeczem a Bogumiłowem. Trasa zostanie zelektryfikowana, dzięki czemu przewoźnicy będą mogli wykorzystywać nowoczesne, ekologiczne pojazdy i tym samym przygotować lepszą ofertę dla podróżnych.

Mieszkańcy zyskają dostęp do kolei dzięki odbudowie dwóch przystanków, w Woli Krzysztoporskiej, a także w Bełchatowie. Będą nowe przystanki o roboczych nazwach: Korczew, Kurnos, Zarzecze, Trząs oraz Bogumiłów. Obiekty zostaną wyposażone w wiaty, ławki, jasne oświetlenie i dostosowane do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Odpowiednia wysokość peronów ułatwi wsiadanie, a także wysiadanie z pociągu.

34 projekty zakwalifikowane do realizacji w ramach Programu Kolej Plus

Do realizacji zakwalifikowano 34 inwestycje dotyczące infrastruktury kolejowej, zgłoszone przez samorządy z jedenastu województw: trzy w województwie dolnośląskim, pięć w województwie lubelskim, jeden w województwie lubuskim, dwa w województwie łódzkim, cztery w województwie małopolskim, cztery w województwie mazowieckim, jeden w województwie opolskim, jeden w województwie podlaskim, siedem w województwie śląskim, jeden w województwie świętokrzyskim, a także pięć w województwie wielkopolskim. Inwestycje te usprawnią połączenia w dwunastu województwach.

Modernizacja, a także elektryfikacja linii do Bełchatowa i Bogumiłowa to druga inwestycja z programu Kolej Plus realizowana w woj. łódzkim. W  sierpniu br. PLK S.A. i Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego podpisali umowę na realizację projektu dot. budowy nowej linii kolejowej łączącej Chorzew Siemkowice z Wieluniem.

Mieszkańcy zyskają połączenia kolejowe

Wybrane do realizacji projekty obejmują łącznie 34 wskazane przez wnioskodawców miasta powyżej 10 tys. mieszkańców, które nie mają obecnie pasażerskich połączeń kolejowych lub połączenia wymagają  usprawnienia.  Dzięki realizacji Kolei Plus ok. 1,5 mln ich mieszkańców zyska lepszy dostęp do kolei pasażerskiej.

Dodaj komentarz