Inwestycje Pasażer Wydarzenia

Podlasie. PKP PLK i samorząd razem dla bezpieczeństwa

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały porozumienie z miastem Międzyrzec Podlaski, dotyczące wspólnej realizacji dwupoziomowego skrzyżowania kolejowo-drogowego w nad linią Warszawa – Terespol.

Przejazd drogowo-kolejowy (fot. Ryszard Chmielewski / PKP PLK)
Przejazd drogowo-kolejowy (fot. Ryszard Chmielewski / PKP PLK)

Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury powiedział o inwestycji:

Budowa bezkolizyjnego skrzyżowania w Miedzyrzecu Podlaskim to jeden z elementów przebudowy układu komunikacyjnego w mieście. Połączenie wiaduktu z nową obwodnicą poprawi jakość podróży w regionie.

 

Nowe bezkolizyjne skrzyżowanie w Międzyrzecu Podlaskim zwiększy poziom bezpieczeństwa w ruchu kolejowym na linii Terespol – ŁukówSiedlce. Usprawni także komunikację drogową. Wiadukt drogowy zastąpił przejazd kolejowo-drogowy w ciągu ul. Kościuszki, co zwiększy sprawność i bezpieczeństwo w ruchu pociągów. Kierowcy skorzystają z nowej jezdni po jednym pasie w każdą stronę bez konieczności postoju przed rogatkami. Dla pieszych i rowerzystów zostanie przygotowany chodnik i ścieżka rowerowa.

– Istotnym efektem inwestycji PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. jest zwiększanie bezpieczeństwa. Taki będzie również rezultat budowy skrzyżowania kolejowo-drogowego w Międzyrzecu Podlaskim. Prace zapewnią również sprawniejszą komunikacje kolejową i drogową – powiedział Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

 

Inwestycja wpisuje się w większy projekt infrastrukturalny, ponieważ wiadukt nie tylko zapewni bezpieczny przejazd nad linią kolejową, ale będzie częścią planowanej obwodnicy miasta. Ruch samochodów ciężarowych przejdzie poza centrum Międzyrzeca.

Polskie Linie Kolejowe na mocy podpisanego porozumienia z miastem będą partycypowały w kosztach realizacji inwestycji do 9 mln zł, w zakresie robót na terenie kolejowym oraz likwidacji przejazdu w poziomie szyn. PKP PLK i samorząd sfinansują inwestycję ze środków własnych.

Wiadukt będzie budowany w systemie projektuj i buduj. Do końca 2023 roku PLK planuje pozyskać pozwolenie na budowę. Roboty rozpoczną się w IV kwartale 2023 r. Wykonawca planuje zakończenie inwestycji i oddanie wiaduktu do użytku w 2024 roku.

Dodaj komentarz