Inwestycje Raport z Polski

Pół miliona złotych więcej na audyt CPK. Lasek pisze list do Premiera

Pół miliona złotych – o taką kwotę wnioskuje u premiera Maciej Lasek, pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego, na utworzenie trzech dodatkowych etatów w swoim biurze. Zatrudnione osoby będą wspierać zapowiadany już wcześniej w spółce audyt.

Dyskusja dotycząca przyszłości CPK rozgrzewa polityczną atmosferę. Inwestycja ma dziś tylu samo zwolenników, co przeciwników. Debaty na temat sensowności powstania megalotniska trwa.

Trwają także czynności zmierzające do przeprowadzenia w spółce audytu. Jak poinformował dziś dziennik „Fakt”, do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów wpłynęło pismo Macieja Laska, w którym wnioskuje o przyznanie kwoty pół miliona złotych na utworzenie trzech dodatkowych etatów w biurze pełnomocnika.

“Pełnomocnik rządu ds. CPK prowadzi wieloaspektowy audyt przedsięwzięcia związanego z CPK. Już w toku wstępnej analizy wskazano na potrzebę wzmocnienia tej funkcji, gdyż pewne aspekty przedmiotowego audytu powinny zostać wykonane <siłami własnymi> Biura Obsługi Pełnomocnika Rządu ds. CPK” – tłumaczy Maciej Lasek w piśmie wysłanym do Kancelarii Premiera. List cytuje “Fakt”.

Jak czytamy w „Fakcie”, obsługa biura pełnomocnika, gdzie obecnie pracuje dziewięć osób, kosztować będzie tylko w 2024 r. około 2 mln zł.

Ile kosztować będzie cała inwestycja?

Jak wynika z przyjętego przez rząd premiera Morawieckiego programu wieloletniego CPK na lata 2024-2030, wartość inwestycji to 155 mld zł. Na kwotę tę składa się  budowa lotniska i dróg dojazdowych z autostrady A2 (67 mld zł) oraz inwestycje kolejowe (70 mld zł).

Lasek, w rozmowie z serwisem money.pl przedstawił szczegóły planowanego audytu. Eksperci sprawdzą m.in. elementy inwestycyjne oraz decyzje, które „doprowadziły do zatrudnienia 750 osób przed osiągnięciem kamieni milowych”. Dodatkowo, analizie poddane będą umowy na wykonanie prac, podpisane na długo przed uzyskaniem niezbędnych do ich realizacji zgód.

Pierwszą część audytu poznać mamy do końca marca. Raport finalny – w połowie roku.

Dodaj komentarz