Raport z Polski Wydarzenia

Politechnika Opolska podejmuje współpracę z PKP Intercity i PKP Intercity Remtrak

PKP Intercity podpisało trójstronne porozumienie o współpracy naukowo-technicznej z PKP Intercity Remtrak oraz Politechniką Opolską. Obie spółki oraz opolska uczelnia będą realizowały projekty o charakterze naukowym oraz praktyczny model kształcenia studentów branży kolejowej.

Politechnika Opolska podjęła współpracę z PKP Intercity oraz PKP Intercity Remtrak (fot. materiały prasowe)
Politechnika Opolska podjęła współpracę z PKP Intercity oraz PKP Intercity Remtrak (fot. materiały prasowe)

W ramach podpisanego porozumienia, strony zadeklarowały wymianę informacji dot. możliwych obszarów współpracy w zakresie prac badawczo-rozwojowych oraz możliwość wdrożenia wyników tych prac w praktyce gospodarczej. Kooperacja ta da studentom nowe możliwości rozwoju kompetencji zawodowych. Spółka PKP Intercity oraz PKP Intercity Remtrak zagwarantują miejsca stażowe, praktyki, a także zorganizują zajęcia praktyczne czy wizyty studyjne.

Podpisanie porozumienia to kolejny krok, po inwestycjach w zakład w Opolu i Libiszowie, który pozwoli PKP Intercity Remtrak jeszcze lepiej realizować zadania związane z modernizacją taboru dla narodowego przewoźnika i nie tylko. Jesteśmy przekonani, że na wymianie wiedzy i doświadczeń skorzystają wszystkie strony – podsumował Tomasz Zelwowiec, prezes zarządu PKP Intercity Remtrak.

 

Ponadto, Politechnika Opolska, wspólnie ze spółkami kolejowymi, zorganizuje konferencje naukowe, seminaria, warsztaty i sympozja. Pracownicy uczelni będą także świadczyli usługi badawcze, eksperckie i konsultingowe dla narodowego przewoźnika i PKP Intercity Remtrak.

PKP Intercity rozwija się z dnia na dzień a jego usługami są zainteresowane miliony Polaków. W tym roku przewieziemy 67 mln pasażerów. Chcąc utrzymać trend powrotu społeczeństwa do podróży kolejami, inwestujemy w nowoczesne pociągi, stacje postojowe, a także rozwiązania technologiczne. Potrzebujemy do tego odpowiednio wykwalifikowanej kadry, opartej na wysokiej klasy specjalistach z czołowych polskich uczelni. Na takiej współpracy zyskuje każda ze stron – podkreśla Tomasz Gontarz, wiceprezes zarządu PKP Intercity.

 

Podpisanie umowy o współpracy z Politechniką Opolską to kolejne już porozumienie o wspólnych działaniach naukowo-technicznych i edukacyjnych narodowego przewoźnika z partnerem ze świata nauki. Wcześniej podobną umowę podpisało dwanaście uczelni wyższych z całej Polski. Pierwszy raz stroną porozumienia jest PKP Intercity Remtrak. Tym samym zacieśnia się współpraca sektora kolejowego i naukowego.

Politechnika Opolska to trzynasta uczelnia wyższa, która nawiązała współpracę z PKP Intercity. Wcześniej narodowy przewoźnik podpisał umowy z Politechnikami m.in. z Gdańska, Krakowa, Warszawy, Wrocławia, a także z Politechniką Śląską, Akademią Leona Koźmińskiego i Wojskową Akademią Techniczną. Do grona partnerów spółki należą m.in. Ochotnicze Hufce Pracy, ponad czterdzieści szkół średnich i aktualnie tworzone dwa Branżowe Centra Umiejętności.

Dodaj komentarz