Raport z Polski Wydarzenia

POLREGIO zakończyło postępowanie wyjaśniające ws. wyproszenia studentek z pociągu

Spółka POLREGIO zakończyła postępowanie wyjaśniające ws. wyproszenia z pociągu dwóch studentek wracających z gdańskiego Strajku Kobiet. – Decyzja o poproszeniu o opuszczenie składu przez pasażerki była tylko i wyłącznie wewnętrzną decyzją załogi pociągu – informuje Dominik Lebda, rzecznik prasowy przewoźnika.

Jak pisaliśmy już wcześniej, powołując się na materiał „Gazety Wyborczej”, do zdarzenia doszło w środę (28.10) wieczorem na dworcu w Gdańsku Strzyży. Dwie studentki, trzymające transparent z hasłem „To kiedy zaczniecie palić czarownice?” wsiadły na pokład pociągu PolRegio, by wrócić do domu. Zostały jednak wyproszone przez jego kierowniczkę. Swoją decyzję tłumaczyła krótko „takie są przepisy”.

Miały ze sobą transparent Strajku Kobiet. Zostały wyproszone z pociągu

Teraz wiemy już, że takich przepisów nie było.

– W odpowiedzi na doniesienia medialne […] informuję, iż decyzja o poproszeniu o opuszczenie składu przez pasażerki była tylko i wyłącznie wewnętrzną decyzją załogi pociągu – informuje Dominik Lebda, rzecznik prasowy POLREGIO. – Jednocześnie podkreślam, iż spółka POLREGIO nie wprowadziła żadnych regulacji w funkcjonowaniu pociągów związanych ze Strajkiem Kobiet. Przepraszamy pasażerki za zaistniałą sytuację i dziękujemy za zgłoszenie opisanego incydentu.

 

Spółka przeprowadziła wewnętrzne postępowanie wyjaśniające, w trakcie którego kierownik składu przyznała się do tego, iż odmówiła przejazdu dwóm kobietom z transparentami związanymi ze Strajkiem Kobiet oraz że na pytanie podróżnego udzieliła nieprawdziwej informacji, jakoby obowiązywały odgórne wytyczne o zakazie wejścia do pociągu dla pasażerów z transparentami.

– Względem konduktorki wyciągnięto konsekwencje służbowe – informuje Lebda.

 

Rzecznik podkreślił jednocześnie, że POLREGIO to spółka publiczna powołana do służenia wszystkim Polakom, którzy korzystają z usług przewoźnika niezależnie od poglądów, szanując przepisy prawa. Reguluje to prawo i regulaminy korzystania z usług POLREGIO.

Dodaj komentarz