Pasażer Polregio

POLREGIO zaprasza na wycieczkę po ziemi lubuskiej

Wakacje powoli dobiegają końca. Warto więc wykorzystać ostatnie wolne dni, by poznać najbliższą okolicę lub wybrać się w podróż do odleglejszych zakątków kraju. Dzięki połączeniom POLREGIO do wielu regionów Polski dojedziemy pociągiem.

Fot. Krzysztof Pawlak

W ostatniej już odsłonie cyklu „Pocztówek z wakacji” przewoźnik odkrywa najbardziej ekscytujące walory ziemi lubuskiej, jak potocznie nazywane jest województwo lubuskie. Zachodnia Polska to obszar, który wytrawny podróżnik może odkrywać wciąż na nowo. A czego na pewno nie można przegapić? Poniższej przedstawiamy ranking największych atrakcji regionu zwłaszcza dla miłośników rowerów, a w nim: urokliwe tereny przyrodnicze, piękne zabytki i wiele innych atrakcji turystycznych.

Park Ujście Warty

Zestawienie otwiera malowniczy obszar o powierzchni 8074 hektarów obejmujący rozlewiska u ujścia rzeki Warty do Odry. Park założony został w 2001 roku w celu ochrony unikatowych terenów podmokłych, rozległych łąk, pastwisk oraz trzęsawisk, które są jedną z najważniejszych w Polsce i całej Europie ostoją ptaków wodnych i błotnych – nie tylko w sezonie lęgowym, ale również w innych okresach: podczas pierzowiska i w trakcie migracji. To doskonałe miejsce do obserwacji gatunków takich jak m.in. derkacz, wodniczka, rycyk, żuraw, bączek czy rybitwa czarna. Niekiedy, w ciągu jednego dnia odnotowywano tu 250 tys. ptaków! Ponadto w parku stwierdzono istnienie 39 gatunków ssaków, 35 gatunków ryb i 500 gatunków roślin. Ujście Warty należy do Europejskiej Sieci Ekologicznej Natura 2000 skupiającej obszary o najcenniejszych i najbardziej reprezentatywnych walorach przyrodniczych dla naszego kontynentu. Najbliższy przystanek pociągów POLREGIO znajduje się w graniczącym z Parkiem Kostrzynie nad Odrą.