Pasażer Polregio

Pomorze stawia na Polregio i SKM Trójmiasto. Wkrótce spółki podpiszą umowy wieloletnie

Polregio oraz Szybka Kolej Miejska w Trójmieście będą obsługiwać kolejowe przewozy pasażerskie w województwie pomorskim. Środki na realizację tego zadania zarezerwowane zostały w Wieloletniej Prognozie Finansowej. Przewoźnicy liczyć mogą na długoterminowe umowy.

Fot. pomorskie.eu

Uchwałę o zmianie WPF przyjęli radni w trakcie XVII sesji Sejmiku Województwa Pomorskiego.

– Osiągnęliśmy wzrost wskaźnika wykorzystania kolei do wartości 26,1 w 2019 r.  To najlepszy wynik w Polsce, który oznacza, że Pomorzanie najchętniej w kraju jeżdżą pociągami – mówił Leszek Bonna, wicemarszałek województwa pomorskiego.

 

Drugie jest województwo mazowieckie, gdzie ten wskaźnik wynosi niecałe 20. Łącznie, w 2019 r. z pociągów regionalnych w naszym regionie skorzystało 61 mln pasażerów. To o ponad 3 mln więcej osób niż w 2018 r. Aby w dalszym ciągu utrzymać te wskaźniki i zapewnić mieszkańcom komunikację kolejową na najwyższym poziomie, samorząd województwa jeszcze w lipcu 2020 r. rozpoczął negocjacje z kolejarzami.

Samorząd województwa wkrótce podpisze z przewoźnikami umowy.

– W tym trudnym okresie epidemii, w oczekiwaniu na rozwiązania w postaci wsparcia przewoźników kolejowych w ramach tarczy antykryzysowej pragniemy zapewnić finansowanie usług transportu publicznego – podkreślał wicemarszałek. – Dlatego umowy zostaną podpisane do grudnia 2026 r. Umowa z Polregio zacznie obowiązywać od 13 grudnia 2020 r., a kontrakt z PKP SKM będzie zawarty od 12 grudnia 2021 r. – mówił Leszek Bonna.

 

Jak informuje samorząd, do 2026 r. na przewozy kolejowe w województwie pomorskim przeznaczony zostanie miliard zł.

Przewoźnicy realizujący swoje zadania na terenie Pomorza podpisywali umowy roczne. Teraz się to zmieni. Jednak podpisanie dokumentów długookresowych wymagało zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej.

– W ten sposób pokazujemy, jak solidnym partnerem spółek kolejowych jest samorząd województwa – podkreślił wicemarszałek Bonna.

 

Uchwałę poparło 25 radnych.

Źródło: portal Samorządu Województwa Pomorskiego
/ Pomorskie.eu

Dodaj komentarz