Raport z Polski Wydarzenia

Ponad 3000 beneficjentów Fundacji PKP Energetyka

Do Politechniki Gdańskiej trafił natomiast robot mobilny QBOT 2e. Może być on wykorzystywany jako pomoc w nauce programowania w środowisku MatLab. Przekazany sprzęt pomaga studentkom i studentom pogłębić wiedzę z zakresu analizy danych przestrzennych, skanowania oraz przetwarzania danych i komend. Sprzęt o wartości prawie 30 tys. zł  to wsparcie  działalności badawczo-rozwojowej uczelni. W ramach działalności Fundacji został także przeprowadzony cykl zajęć edukacyjnych online dla uczniów szkół partnerskich. Swoją wiedzą i doświadczeniem dzielili się pracownicy PKP Energetyka oraz trenerzy zewnętrzni. W 20 spotkaniach wzięło udział prawie 700 młodych osób.

Pomoc dla  uchodźców z Ukrainy

W marcu 2022 r. Fundacja „Dobra Energia” rozpoczęła cykl działań wspierających mieszkańców Ukrainy. Wśród nich znalazły się projekty „Razem wspieramy Uchodźców wojennych z Ukrainy!” oraz „Wspieramy dobry start dla Uchodźców wojennych z Ukrainy”. Ich celem jest pomoc osobom z objętej wojną Ukrainy.

W ramach pierwszego projektu pracownicy i ich rodziny, którzy przyjęli uchodźców pod swój dach, otrzymali wsparcie finansowe. Około 100 osób, głównie pracowników PKP Energetyka, zdecydowało się udzielić schronienia prawie 300 uchodźcom. W trakcie programu, który trwał do 30 czerwca br., na pomoc uchodźcom Fundacja przekazała prawie 1 mln zł.

Celem drugiego programu jest pomoc uchodźcom w ułatwieniu rozpoczęcia funkcjonowania w Polsce. Działania Fundacji skupiają się na znalezieniu mieszkania do wynajęcia oraz wsparcia w ponoszeniu opłat za jego wynajem przez okres jednego roku. Stworzona została także baza mieszkań zgłoszonych przez pracowników, którzy w ramach projektu chcieliby je odpłatnie udostępnić uchodźcom. Dodatkowo pracownicy PKP Energetyka wspierali działania Fundacji przekazując darowizny na cele statutowe. W ramach kontynuacji tych działań 25 dzieci pochodzących z Ukrainy otrzymało wyprawki szkolne. Łącznie na program pomocy uchodźcom z Ukrainy Fundacja planuje przeznaczyć 2 mln zł.

Działania z zakresu wsparcia środowisk lokalnych oraz ochrony przyrody

Fundacja PKP Energetyka w czerwcu br.  zainicjowała projekt z zakresu wsparcia rozwoju systemu ratownictwa obywatelskiego „Energia dla serca”. Jest on adresowany do lokalnych społeczności w miejscowościach do 10 tys. mieszkańców, które zgłosiły potrzebę posiadania ogólnodostępnego defibrylatora a także zdobycia wiedzy w zakresie pierwszej pomocy. W projekcie mogła wziąć udział społeczność rekomendowana przez pracownika PKP Energetyka. Wynikiem akcji będzie instalacja w 14 lokalizacjach w Polsce zestawów AED oraz przeszkolenie ponad 350 osób z zakresu pierwszej pomocy. Do programu zgłosiły się gminy, ochotnicze straże pożarne, gminne ośrodki kultury oraz szkoły i biblioteki. Dzięki działaniu Fundacji ponad 30 tys. mieszkańców małych miast, a także wsi będzie miało dostęp do zestawów ratujących życie.

W ramach Fundacji wpierane są również inicjatywy ekologiczne, takie jak „Sprzątanie świata – Polska”. Pracownicy PKP Energetyka w maju zaangażowali się w sprzątanie lasów Młochowskiego i Żakowickiego. W ciągu kilku godzin zebrali prawie tonę śmieci.

– Przeciwdziałanie różnego rodzaju wykluczeniom to jedno z najważniejszych zadań stojących dziś przed odpowiedzialnym biznesem. Cieszę się, że takie cele od prawie dwóch lat realizuje PKP Energetyka w ramach swojej Fundacji. Szczególnie, że podejmowane działania wpisują się w strategię firmy i są elementem jej długofalowych polityk z zakresu CSR i zrównoważonego rozwoju. Formuła angażowania pracowników i pracownic w realizację projektów sprawia, że Fundacja lepiej rozumie, więc i bardziej adekwatnie reaguje na wyzwania związane z każdym z trzech obszarów ESG – powiedziała Marzena Strzelczak, Prezeska Zarządu i Dyrektorka Generalna Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

Dodaj komentarz