Inwestycje Raport z Polski Wydarzenia

Ponad miliard złotych z programu Kolej Plus w Łódzkiem

Wszystkie trzy projekty zgłoszone przez Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego zostaną dofinansowane w ramach programu Kolej Plus. Podczas konferencji prasowej samorządowcy omówili inwestycje, które rząd zrealizuje m.in. dzięki współpracy z lokalnymi samorządami.

"<yoastmark

O przyznanym dofinansowaniu, a także realizowanych projektach, na dworcu Łódź Fabryczna podczas konferencji prasowej powiedzieli: marszałek Grzegorz Schreiber, wojewoda Tobiasz Bocheński oraz poseł Prawa i Sprawiedliwości Marek Matuszewski.

Wojewoda Tobiasz Bocheński o skali całego programu powiedział:

– W historii Polski nigdy nie było takiego programu jak Kolej Plus. Po 1989 roku żaden rząd nie podjął strategicznej decyzji o odbudowie, budowie nowych linii, o elektryfikacji i modernizacji linii już istniejących. Jest to program historyczny także z tego powodu, że przeznaczono na niego aż 11 miliardów złotych. Decyzją pana premiera Mateusza Morawieckiego rząd podwoił ilość pieniędzy przeznaczonych na ten cel.

 

Łączna wartość projektów, które w Łódzkiem zostaną zrealizowane dzięki programowi Kolej Plus to 1,25 mld zł. Z czego 1 miliard 50 milionów to dofinansowanie rządowe. Pozostała kwota to wkład marszałka województwa łódzkiego, a także pozostałych uczestników konsorcjum, które wraz z województwem stworzyły lokalne samorządy.

O sukcesie projektu konsorcjum samorządowego powiedział marszałek Grzegorz Schreiber:

– To historyczny moment. Od chwili, gdy pojawił się program Kolej Plus i możliwość skorzystania ze środków, które gwarantował, natychmiast przystąpiłem do budowania pomysłów pozwalających zagospodarować te środki w naszym regionie. Udało mi się skupić wokół województwa samorządy, którym tak, jak nam zależało, aby walczyć z wykluczeniem komunikacyjnym. Stworzyliśmy swego rodzaju konsorcjum. Bełchatów, Kleszczów, Wola Krzysztoporska, Wieluń przystąpiły wspólnie z nami do tego projektu, gwarantując środki na miarę swoich możliwości. Dziś, ku wielkiej radości nas wszystkich, ogłaszamy, że wygraliśmy. Podstawą tego sukcesu jest współpraca z rządem, za co na ręce pana wojewody składam podziękowania.

 

Przypomnijmy

Wyniki naboru do programu Kolej Plus premier i minister infrastruktury ogłosili 20 kwietnia br. Pula dofinansowań została zwiększona z 5,6 mld zł do 11 mld zł. Pozwoli to na realizację 34 inwestycji. To łącznie 1.200 kilometrów linii kolejowych. O finansowanie rywalizowało w ostatnim etapie 47 zadań z całej Polski.

Na liście wybranych projektów znalazły się wszystkie trzy zgłoszone przez Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego. Pierwszy to budowa liczącej około 30 kilometrów linii kolejowej z Wielunia do Chorzewa Siemkowic. Zapewni ona mieszkańcom tej części województwa bezpośrednie połączenie z Łodzią. Drugi zaś projekt to modernizacja i elektryfikacja 34,3 km linii kolejowej nr 24 na odcinku Piotrków TrybunalskiBełchatów oraz wydłużenie tej trasy do Bogumiłowa. Długość budowanej linii to 7,2 km. Trzecia inwestycja to realizowana przy współpracy z województwem świętokrzyskim dokumentacja modernizacji około 88 kilometrów linii kolejowej nr 25 między Tomaszowem Mazowieckim i Skarżyskiem Kamienną. Na tej trasie mieszkańcy województwa mogą już jeździć od grudnia 2021 roku. PKP PLK przywróciły linię kolejową po 12 latach. Wszystkie projekty zakwalifikowane do programu Kolej Plus PKP PLK zrealizują do 2028 roku.

Dodaj komentarz