Inwestycje Raport z Polski Wydarzenia

Ponad miliard złotych z programu Kolej Plus w Łódzkiem

Wszystkie trzy projekty zgłoszone przez Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego zostaną dofinansowane w ramach programu Kolej Plus. Podczas konferencji prasowej samorządowcy omówili inwestycje, które rząd zrealizuje m.in. dzięki współpracy z lokalnymi samorządami.

"<yoastmark

O przyznanym dofinansowaniu, a także realizowanych projektach, na dworcu Łódź Fabryczna podczas konferencji prasowej powiedzieli: marszałek Grzegorz Schreiber, wojewoda Tobiasz Bocheński oraz poseł Prawa i Sprawiedliwości Marek Matuszewski.

Wojewoda Tobiasz Bocheński o skali całego programu powiedział:

– W historii Polski nigdy nie było takiego programu jak Kolej Plus. Po 1989 roku żaden rząd nie podjął strategicznej decyzji o odbudowie, budowie nowych linii, o elektryfikacji i modernizacji linii już istniejących. Jest to program historyczny także z tego powodu, że przeznaczono na niego aż 11 miliardów złotych. Decyzją pana premiera Mateusza Morawieckiego rząd podwoił ilość pieniędzy przeznaczonych na ten cel.

 

Łączna wartość projektów, które w Łódzkiem zostaną zrealizowane dzięki programowi Kolej Plus to 1,25 mld zł. Z czego 1 miliard 50 milionów to dofinansowanie rządowe. Pozostała kwota to wkład marszałka województwa łódzkiego, a także pozostałych uczestników konsorcjum, które wraz z województwem stworzyły lokalne samorządy.

O sukcesie projektu konsorcjum samorządowego powiedział marszałek Grzegorz Schreiber:

– To historyczny moment. Od chwili, gdy pojawił się program Kolej Plus i możliwość skorzystania ze środków, które gwarantował, natychmiast przystąpiłem do budowania pomysłów pozwalających zagospodarować te środki w naszym regionie. Udało mi się skupić wokół województwa samorządy, którym tak, jak nam zależało, aby walczyć z wykluczeniem komunikacyjnym. Stworzyliśmy swego rodzaju konsorcjum. Bełchatów, Kleszczów, Wola Krzysztoporska, Wieluń przystąpiły wspólnie z nami do tego projektu, gwarantując środki na miarę swoich możliwości. Dziś, ku wielkiej radości nas wszystkich, ogłaszamy, że wygraliśmy. Podstawą tego sukcesu jest współpraca z rządem, za co na ręce pana wojewody składam podziękowania.

 

Przypomnijmy

Wyniki naboru do programu Kolej Plus premier i minister infrastruktury ogłosili 20 kwietnia br. Pula dofinansowań została zwiększona z 5,6 mld zł do 11 mld zł. Pozwoli to na realizację 34 inwestycji. To łącznie 1.200 kilometrów linii kolejowych. O finansowanie rywalizowało w ostatnim etapie 47 zadań z całej Polski.