global Wydarzenia

Popełnisz wykroczenie? Zarejestruje to inteligentny system monitoringu

Zignorujesz czerwone światło ostrzegawcze lub zamykające się szlabany? Wykonasz manewr wyprzedzania na torach? Zarejestruje to monitoring zainstalowany na przejeździe kolejowym i zgłosi policji. Od 1 lutego czeski Zarząd Kolei uruchomił zautomatyzowany system rejestracji i oceny wykroczeń na przejeździe kolejowym w Vendryn (Wędrynia).

Wdrożone rozwiązanie pierw przeszło testy pilotażowe. Ich wyniki zatwierdziła policja Republiki Czeskiej oraz Ministerstwo Transportu. Pierwsze urządzenia zainstalowano na przejeździe w Vendryn u Třinka. Wkrótce jednak to nowoczesne rozwiązanie MT wdroży na kolejnych skrzyżowaniach dróg z torami.

Przejazd kolejowy w Vendryn posiada światła ostrzegawcze, a także szlabany. Z uwagi na częste ignorowanie czerwonych świateł, ten właśnie przejazd został wytypowany przez Zarząd Kolei do projektu. Inteligentne kamery od 1 lutego monitorują zachowanie kierowców.

– Stworzyliśmy i przetestowaliśmy unikalne rozwiązanie, które umożliwia rejestrowanie zdarzeń na przejeździe kolejowym. Nagranie zaś jest analizowane przez system, dopiero później trafia do policjantów – informuje dyrektor generalny Zarządu Kolei Jiří Svoboda.

 

Jak funkcjonuje system?

Monitoring zainstalowany na przejazdach uruchamia się w momencie włączenia sygnalizatora. Po upływie kilku sekund, które kierowca potrzebuje by zjechać z przejazdu, rozpoczyna nagrywanie. Pozyskana w ten sposób dokumentacja wideo trafia na policyjne serwery za pośrednictwem Centralnego Centrum Obsługi. Oprogramowanie sortuje je automatycznie i przekazuje informacje o naruszeniu zasad przez samochody do 3,5 tony.

– Dla kierowcy takie wykroczenie na przejeździe kolejowym oznacza uzyskanie 7 punktów karnych i grzywna nawet do 5 tys. koron – informuje płk Jiří Zlý, szef policji drogowej. – Ponadto kierowcy mogą utracić prawo jazdy na okres do 6 miesięcy.

 

Naruszenie prawa przez pojazd powyżej 3,5 tony rozpatrzy inspektorat ruchu drogowego Policji Republiki Czeskiej.

Kamery rejestrują łamanie przepisów ruchu drogowego także we mgle, śniegu czy innych trudnych warunkach atmosferycznych.

Wkrótce inteligentny system monitoringu pojawi się na innych, wybranych przejazdach kolejowych.

Dodaj komentarz