Inwestycje Pasażer

Poprawa komfortu podróży na stacji Gdańsk Główny pochłonęła miliony

Odnowione przejścia, windy oraz ruchome schody – tak wygląda dziś stacja Gdańsk Główny. Podróże ułatwia także nowoczesny system informacji pasażerskiej. Prace realizowane przez PKP PLK kosztowały prawie 50 mln zł.

Fot. Przemysław Zieliński / PKP PLK

Dworzec PKP Gdańsk Główny przed wakacjami zyskał wiele udogodnień. Inwestycja zapewniła wszystkim podróżnym dogodny dostęp na perony oraz do pociągów. Pasażerom służy nowy system informacji wizualnej o rozkładzie jazdy, zintegrowany z nagłośnieniem. Komunikaty głosowe i wizualne są podawane jednocześnie. Na peronach nr 1 i 2 zamontowano 20 dwustronnych wyświetlaczy, 10 zegarów oraz 8 infokiosków. Przy wyjściach z przejść podziemnych jest 16 wyświetlaczy.

Od 2019 r. dwie windy oraz dwie pary ruchomych schodów prowadzą do przejścia podziemnego w kierunku dworca na perony nr 1 i 2.

Windy oraz schody ruchome, prowadzące na zmodernizowane perony z przejścia podziemnego w kierunku centrum miasta i dworca autobusowego, są dużym udogodnieniem dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się.

W ramach prac modernizacyjnych, które przeszła gdańska stacja, zachowano oryginalne kolejowe wyposażenie obiektu. Odnowiono wiaty, zainstalowano także stylizowane na historyczne lampy i ławki. Są także nowe gabloty informacyjne oraz czytelne oznakowanie.

Poza peronami odnowione są przejścia podziemne. Wymieniono posadzkę oraz okładziny ścian i sufitu. Nowe, energooszczędne oświetlenie ułatwia drogę. Odnowione są schody prowadzące na perony oraz na ul. Podwale Grodzkie. Osobom niewidomym i niedowidzącym łatwiej jest się poruszać dzięki liniom naprowadzającym na peronach oraz w przejściach podziemnych.

Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Wartość zadania o nazwie „Poprawa stanu technicznego infrastruktury obsługi podróżnych (w tym dostosowanie do wymagań TSI PRM), Etap II Gdańsk Główny”, realizowanego przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., wynosi 49,5 mln zł netto, a dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko – 85 proc.

Inwestycja w liczbach:

  • 54 nowe urządzenia Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej
  • 8 nowych schodów ruchomych
  • 4 nowe windy
  • 11 wyremontowanych schodów z przejść podziemnych
  • 2 przebudowane perony
  • 2 wyremontowane przejścia podziemne

Dodaj komentarz