Inwestycje Raport z Polski Wydarzenia

Poronin i Nowy Targ z dostępniejszymi peronami

PKP Polskie Linie Kolejowe usprawniają podróże koleją na trasie do Zakopanego. Między Chabówką a stolicą Tatr PKP PLK przygotowały nowe dostępniejsze perony. Dodatkowe ułatwienia pojawią się także na przebudowywanych stacjach Nowy Targ i Poronin. Inwestycja kosztuje blisko 12 mln zł.

Podróżni na peronie w Poroninie (fot. Józef Syc / PKP PLK)
Podróżni na peronie w Poroninie (fot. Józef Syc / PKP PLK)

Prace na stacjach Nowy Targ i Poronin PKP PLK zakończą do końca roku. W Nowym Targu wykonawca przebuduje peron obok budynku dworca. Będzie on w standardzie przebudowanego i dostępnego od czerwca 2020 r. peronu wyspowego. W Poroninie podróżni już korzystają z nowego peronu dwukrawędziowego. Kolejny obiekt przy budynku stacji także będzie dostosowany do potrzeb wszystkich podróżnych. Na przebudowanych peronach będą nowe wiaty, a także ławki oraz tablice informacyjne. Ułatwieniem dla osób niewidomych i niedowidzących będzie oznakowanie z systemem ścieżek dotykowych.

Budowa peronów jest w zakresie projektu: „Prace na liniach kolejowych 97, 98, 99 na odcinku SkawinaSucha BeskidzkaChabówka – Zakopane”, współfinansowanego w ramach POIiŚ. Wartość zadania to blisko 12 mln zł netto. Wykona je Przedsiębiorstwo Napraw i Utrzymania Infrastruktury Kolejowej w Krakowie Sp. z o.o., do grudnia 2023 r.

Dodatkowe i dostępniejsze przystanki na kolejowej zakopiance

Na kolejowej zakopiance są już trzy dodatkowe przystanki, zwiększające możliwości komunikacyjne mieszkańców Radziszów Centrum, Rzozów Centrum, a także Wola Radziszowska Lipki. W czwartym kwartale 2023 r. dołączą nowe – dodatkowe: Poronin Misiagi, Bańska Niżna, Chabówka Stadion. Będzie też przystanek Dąbrówka między Skawiną a Suchą Beskidzką, przewidziany z „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków na lata 2021–2025”.

Po zakończeniu prac na trasie KrakówZakopane pasażerowie skorzystają z 27 zmodernizowanych i 7 dodatkowych przystanków.

Inwestycje na kolejowej zakopiance, w tym modernizacja i budowa przystanków PKP PLK realizuje w ramach projektu „Prace na liniach nr 97, 98 ,99, na odcinku SkawinaSucha BeskidzkaChabówka – Zakopane”. Projekt za ponad 1,1 mld zł netto jest współfinansowany przez Unię Europejską z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Dodaj komentarz