Raport z Polski Wydarzenia

Poseł Iwona Michałek reaguje na tragiczny wypadek kolejowy pod Toruniem

Przebudowa tego przejazdu jest konieczna, nie czekajmy na kolejną tragedię – apelują mieszkańcy gminy Łysomice k. Torunia, po tragicznym wypadku na przejeździe kolejowym, do którego doszło w środę 2 grudnia. W wyniku zderzenia samochodu osobowego z pociągiem zginęła jedna osoba.

Fot. Wikimedia Commons

Do zdarzenia doszło na linii kolejowej ToruńChełmża. Głos w sprawie wypadku i przejazdu kolejowego zabrała posłanka PiS Iwona Michałek.

– Podjęłam interwencję poselską ws. poprawy bezpieczeństwa na przejeździe kolejowym przy zjeździe z drogi krajowej nr 91 do miejscowości Papowo Osieki i wystosowałam pismo do Pana Dyrektora Oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Bydgoszczy – pisze na swoim profilu na Facebooku posłanka.

Jak podkreśla, w tym miejscu bardzo często dochodzi do kolizji drogowych, a także wypadków. Istniejące zabezpieczenia są zaś niewystarczające.

Tragiczny wypadek na torach pod Toruniem

– Mam nadzieję, że wkrótce uda się rozwiązać problem tego przejazdu kolejowego, by był on bezpieczny dla uczestników ruchu drogowego, w tym mieszkańców gminy Łysomice, ponieważ życie ludzkie jest najważniejsze – dodaje Iwona Michałek.

Do sprawy odnieśli się także w komentarzach mieszkańcy gminy Łysomice, Torunia i kierowcy.

Przebudowa tego przejazdu jest konieczna i im szybciej tym mniej będzie wypadków. Rogatki automatyczne, lewo skręt od strony Łysomic, przejście dla pieszych i przystanki oraz oświetlenie to sprawy priorytetowe – pisze Mariusz Piątkowski.

Swoje zdanie wyraził także Michał Gardzielewski.

– To zdecydowanie niebezpieczny przejazd, dodam że sam wjazd na przejazd z DK91 jest skonstruowany tak, że kierowcy starają się jak najszybciej przejechać przez tory, aby uniknąć “wjazdu w kufer”…. Mam nadzieję, że Pani Minister uda się coś z tym zrobić – pisze.

PKP PLK zrewitalizuje linię kolejową nr 207 ToruńChełmża 

W ramach prac wymienionych zostanie prawie 19 km torów. Powstanie także 16 nowych rozjazdów. Przepustowość na linii zwiększą dwa dodatkowe tory – w Łysomicach oraz przed stacją Toruń Wschodni.

Wspomniany przejazd kolejowy ma zaś zostać przekwalifikowany na kategorię B.

Po zakończeniu inwestycji pociągi pasażerskie będą mogły jechać z prędkością do 120 km/h, zamiast obecnej średniej prędkości 90 km/h, a pociągi towarowe przyśpieszą do 80 km/h, zamiast obecnych 40 km/h.

– Poziom bezpieczeństwa na linii zwiększy wymiana i modernizacja urządzeń systemu sterowania ruchem kolejowym. Nowa nawierzchnia i urządzenia na 14 przejazdach kolejowo-drogowych i przejściach dla pieszych zapewnią sprawne i bezpieczne przekraczanie torów przez kierowców i pieszych – informuje Przemysław Zieliński z Zespołu Prasowego PKP PLK. – Przebudowa obejmie też 15 przepustów.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały z firmą PORR S.A. umowę na zaprojektowanie i wykonanie prac budowlanych dla zadania pn. „Rewitalizacja linii kolejowej nr 207 na odcinku Toruń Wschodni – Chełmża”. Zadanie warte 139 186 991,85 zł netto zostanie zrealizowane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014–2020. Dofinansowanie wynosi 85 proc.

Na linii Toruń Wschodni – Chełmża powstanie nowy przystanek kolejowy

Dodaj komentarz