Tramwaje

Postępują prace na budowie linii tramwajowej na Naramowice

Budowa linii tramwajowej na Naramowice trwa. To największa obecnie inwestycja w transport publiczny w Poznaniu. Oprócz budowy nowej trasy powstanie także nowy układ drogowy.

Położone torowisko w sąsiedztwie osiedla Władysława Łokietka. (fot. poznan.pl)

Postęp inwestycji skomentował zastępca prezydenta Poznania.

– Cieszy postęp prac na całej budowie nowej trasy od pętli Wilczak do ul. Błażeja. Również osoby mieszkające przy przyszłej trasie, czy też te przechodzące lub przejeżdżające w jej pobliżu, widzą przebieg, a przede wszystkim efekty prowadzonych każdego dnia robót. To na co mieszkańcy najbardziej czekają, będzie już możliwe niedługo. Za kilka miesięcy gotowa będzie część do ul. Włodarskiej i tramwaj pojedzie do tego miejsca od pętli Wilczak. Z kolei zakończenie całej inwestycji planowane jest na rok 2022 – mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

 

Jak przebiegają prace?

Aktualnie pracami objęty jest cały odcinek torowiska, robotnicy są także na terenie budowy wszystkich nowych dróg. Trwa uzbrajanie terenu.

W okolicy pętli Wilczak stawiane są pierwsze słupy trakcyjne. Między ul. Bolka i Jasna Rola powstało już torowisko. Z uwagi na przebudowę sieci podziemnych, zmieniono organizację ruchu w rejonie ul. Serbskiej i Włodarskiej. Po ukończeniu prac rozpocznie się montaż torowiska.

Na placu budowy widać też zaawansowane prace drogowe. Równolegle toczą się roboty związane z przebudową ul. Naramowickiej. Droga na odcinku między ulicami Serbską a Włodarską oraz w rejonie parku Kosynierów ma już nową nawierzchnię. W rejonie ul. Sarmackiej została utwardzona i wyposażona w krawężniki. Wykonawca był już przygotowany na położenie asfaltu, ale plany te pokrzyżowała ujemna temperatura.

W rejonie ul. Lechickiej oraz Naramowskiej powstanie dwupoziomowy węzeł komunikacyjny. W budowie jest aktualnie południowa łącznica węzła oraz przejazd tramwajowy.

W północno-wschodniej części skrzyżowania powstaje nowe rondo, które w ostatnim czasie zyskało wierzchnią warstwę nawierzchni. Powstający tam układ umożliwi dojazd do ul. Dworskiej od strony ul. Lechickiej (kierunek od mostu Lecha).

Przewidywany termin uruchomienia trasy tramwajowej do przystanku przy ul. Włodarskiej to wiosna przyszłego roku, a całości – do ul. Błażeja wraz z układem drogowym – 2022 r.

Źródło: poznan.pl