Inwestycje Raport z Polski Wydarzenia

Prace torowe przyspieszą podróże na linii Laskowice Pomorskie – Czersk [ZDJĘCIA]

Za ponad 8 mln zł PKP Polskie Linie Kolejowe usprawnią przejazdy pociągiem z Laskowic Pomorskich do Czerska przez Kwiatki, Osie, Tleń i Szlachtę. Inwestycja obejmuje odcinek od Tlenia do Śliwic. Wykonawca jest na półmetku zadania. W poprzednich latach poprawiono tory między Laskowicami Pomorskimi a Osiem.

Fot. Mirosław Lewandowski / PKP PLK

Prace torowe prowadzone są na linii nr 215. Na jednotorowej trasie, między Tleniem a Śliwicami, wymieniane są setki drewnianych podkładów. Za zużyte elementy montowane są podkłady strunobetonowe. Wykonawca już wymienił je na ponad 6 km odcinku. Do poprawy toru wykorzystywane są także szyny i tłuczeń. W maju zaplanowano wymianę szyn koło stacji Osie.

Zwiększy się poziom bezpieczeństwa się na przejeździe kolejowo-drogowym w Osiu na ul. Dworcowej. Wymienione zostaną szyny oraz nawierzchnia drogi.

Po zrealizowanej inwestycji na wyremontowanym odcinku pociągi pojadą dwukrotnie szybciej – z 50 km/h przyspieszą do 100 km/h. O kilka minut skróci się czas podróży. Przed pracami podróż z Laskowic Pomorskich do Czerska zajmowała 1 h 9 min.

Tegoroczne prace na linii nr 215 to kolejne przedsięwzięcie Polskich Linii Kolejowych dla sprawnych i bezpiecznych podróży pociągiem. Roboty za kwotę 8,3 mln zł netto realizuje Pomorskie Przedsiębiorstwo Mechaniczno-Torowe Sp. z o.o. z Gdańska. W 2019 r. wymieniono tor między Czerskiem Świeckim a Kwiatkami oraz podkłady między Kwiatkami a Osiem. Dzięki pracom pociągi pasażerskie jeżdżą na tym odcinku szybciej, do 100 km/h. Prace kosztowały prawie 4 mln zł netto.

Zakres wykonywanych obecnie prac wymagał uruchomienia zastępczej komunikacji autobusowej na odcinku Laskowice PomorskieCzersk. Przejazdy autobusem przewidziano do połowy maja.

Dodaj komentarz