Raport z Polski

Prezes UTK: System kolejowy poradzi sobie z obecnymi wyzwaniami [LIST]

Dokładamy wszelkich starań, by w ramach obowiązujących przepisów zminimalizować wpływ zagrożeń powodowanym rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2 na sytuację rynku kolejowego – pisze dr inż. Ignacy Góra, Prezes Urzędu Transportu Kolejowego w liście skierowanym do sygnatariuszy Deklaracji w sprawie rozwoju kultury bezpieczeństwa w transporcie kolejowym .

Polska od kilku tygodni mierzy się z zagrożeniem spowodowanym rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2, który wywołuje chorobę COVID-19.

Mając na względzie wyjątkowy charakter zaistniałych okoliczności – stanu epidemii, pragnę poinformować, że dokładamy wszelkich starań, by w ramach obowiązujących ram prawnych zminimalizować wpływ aktualnych zagrożeń na sytuację rynku kolejowego.

W ramach tych działań prowadzimy monitoring zdarzeń na sieci kolejowej, w tym przypadków zagrożenia bezpieczeństwa, absencji drużyn trakcyjnych i konduktorskich, frekwencji w pociągach pasażerskich, potrzeb przewoźników i zarządców infrastruktury w zakresie środków dezynfekujących i ochrony indywidualnej. Jesteśmy także zaangażowani w koordynację procesu przekraczania granic bez wymogu odbycia kwarantanny przez pracowników kolei, tak by umożliwić międzynarodowy transport towarów koleją. Podjęliśmy wspólnie z Ministerstwem Infrastruktury działania w obszarze badań okresowych pracowników kolei, a także szkoleń i pouczeń okresowych.