global Pasażer Wydarzenia

Próbki pobrane na dworcach i w pociągach nie wykazały obecności koronawirusa. Pandemia w odwrocie?

Pobrane próbki powietrza i wymazy z miejsc najczęściej dotykanych przez podróżnych pobrane z czterech głównych stacji kolejowych w Wielkiej Brytanii i pociągów międzymiastowych nie wykazały śladów wirusa SARS-CoV-2 (koronawirusa). Badanie przeprowadzili naukowcy z Imperial College London, informacje o wynikach przekazało BBC.

Fot. ilustracyjne / Commons Wikimedia

Testy odbyły się w styczniu i czerwcu na dworcach w London Euston, Birmingham New Street, Liverpool Lime Street i na stacji Manchester Piccadilly. Próbki pobrane zostały z miejsc, z którymi pasażerowie mają największy kontakt, m.in. z poręczy ruchomych schodów. Przez godzinę pobierano także próbki powietrza. Testy powtórzono w pociągach kursujących między wspomnianymi stacjami.

Naukowcy z Imperial College London przeanalizowali uzyskane wyniki, nie stwierdzając obecności cząstek koronawirusa w próbkach. Na rezultat wpływ mogła mieć systematyczna dezynfekcja terenu dworców oraz pokładów pociągów.

Po testach, które przeprowadzono w styczniu naukowcy jasno podkreślili, że brak cząstek wirusa w pobranych próbkach nie jest jednoznaczny z końcem pandemii i tym, że żaden wirus nie krąży w obiektach.

Źródło: BBC / Imperial College London

Dodaj komentarz