Tramwaje

Projekt tramwajowego muralu w Bydgoszczy wybrany [WIZUALIZACJA VIDEO]

Jan Kołodziej i Krzysztof Syruć wykonają najdłuższy mural w Bydgoszczy, będący artystycznym wykończeniem murów oporowych linii tramwajowej na ul. Kujawskiej. Na wykonanie swojej pracy mają czas do końca listopada.

Fot. bydgoszcz.pl

Do konkursu na wykonanie muralu tramwajowego, ogłoszonego przez bydgoski Magistrat, napłynęło 20 prac.

– Właściwie większość tych prac traktowała przestrzeń typowo jako przestrzeń statyczną. Natomiast nam zależało na tym, żeby ten mural był muralem dynamicznym. Takim, który jest obserwowany podczas jazdy, bo będzie widoczny praktycznie tylko i wyłącznie podczas jazdy tramwajem. To była jedyna praca, która wtopiła się w ideę naszego pomysłu – wyjaśnił podczas dzisiejszej konferencji prasowej prof. Dariusz Markowski, przewodniczący komisji konkursowej.

 

Mural będzie kompozycją wielopłaszczyznową i bardzo dynamiczną.

– Kompozycja jest zdumiewająca, bo jadący tramwajem będą widzieć to w wielu płaszczyznach, ten krajobraz się będzie zmieniać. Kompozycja nawiązuje do kalejdoskopu, także wrażenia wzrokowe będą imponujące. Myślę, że w Bydgoszczy jeszcze takiej kompozycji nie było – bardzo odważna, bardzo dynamiczna, a jednocześnie ciekawa – dodał Marek Iwiński, plastyk miejski.

 

Jak podkreśla współautor projektu – Krzysztof Syruć – do koncepcji skomponowania muralu podszedł ze współautorem, jak do utworu muzycznego – zaczęli od wprowadzenia rytmu, akcentów i „akordów”, które odbierane będą z ruchu tramwaju.

– Koncepcja muralu wynikała stricte z lokalizacji. Fakt odbierania muralu w ruchu był tutaj kluczowy i tak naprawdę wyprowadziliśmy koncepcję z zastanej przestrzeni. Oparta jest ona o linie poziome, które sprawią wrażenie zanurzania bądź wynurzania się z tej przestrzeni – dodał Jan Kołodziej, współautor projektu.

 

Autorzy projektu otrzymali nagrodę w postaci 5 tysięcy złotych i 80 tysięcy złotych na wykonanie muralu.

– Gdy zobaczyłem zwycięski mural, pomyślałem, że to ryzykowny kierunek. Tym bardziej wiedząc, że będziemy tę pracę oglądać w ruchu, w trakcie jazdy tramwajem. To duże wyzwanie. Gratuluję zwycięzcom i dziękuję tym, którzy się zaangażowali w przeprowadzenie konkursu – mówił Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy.

To będzie najdłuższy mural w Bydgoszczy i jeden z najdłuższych w Polsce. Łączna długość wynosi 440 metrów. Na wykonanie muralu autorzy mają czas do końca listopada. Mural będzie wykonany w sposób trwały, zabezpieczony przed graffiti. Wykonawca udzieli 5-letniej gwarancji na trwałość wykonanej pracy.

Źródło: bydgoszcz.pl

Reklama