Tramwaje

Projekt tramwajowego muralu w Bydgoszczy wybrany [WIZUALIZACJA VIDEO]

Jan Kołodziej i Krzysztof Syruć wykonają najdłuższy mural w Bydgoszczy, będący artystycznym wykończeniem murów oporowych linii tramwajowej na ul. Kujawskiej. Na wykonanie swojej pracy mają czas do końca listopada.

Fot. bydgoszcz.pl

Do konkursu na wykonanie muralu tramwajowego, ogłoszonego przez bydgoski Magistrat, napłynęło 20 prac.

– Właściwie większość tych prac traktowała przestrzeń typowo jako przestrzeń statyczną. Natomiast nam zależało na tym, żeby ten mural był muralem dynamicznym. Takim, który jest obserwowany podczas jazdy, bo będzie widoczny praktycznie tylko i wyłącznie podczas jazdy tramwajem. To była jedyna praca, która wtopiła się w ideę naszego pomysłu – wyjaśnił podczas dzisiejszej konferencji prasowej prof. Dariusz Markowski, przewodniczący komisji konkursowej.

 

Mural będzie kompozycją wielopłaszczyznową i bardzo dynamiczną.

– Kompozycja jest zdumiewająca, bo jadący tramwajem będą widzieć to w wielu płaszczyznach, ten krajobraz się będzie zmieniać. Kompozycja nawiązuje do kalejdoskopu, także wrażenia wzrokowe będą imponujące. Myślę, że w Bydgoszczy jeszcze takiej kompozycji nie było – bardzo odważna, bardzo dynamiczna, a jednocześnie ciekawa – dodał Marek Iwiński, plastyk miejski.

 

Jak podkreśla współautor projektu – Krzysztof Syruć – do koncepcji skomponowania muralu podszedł ze współautorem, jak do utworu muzycznego – zaczęli od wprowadzenia rytmu, akcentów i „akordów”, które odbierane będą z ruchu tramwaju.