Raport z Polski Wydarzenia

Prokuratura w siedzibie spółki NEWAG. “Zabezpieczamy dokumenty”

Prokuratura Regionalna w Krakowie weszła do siedziby spółki NEWAG. – Zostały przeprowadzone czynności zabezpieczenia niezbędnej dokumentacji i nośników elektronicznych w siedzibie w Nowym Sączu, a także od pracowników tej spółki w Krakowie, Szczecinie i Kołobrzegu – informuje „Raport Kolejowy” Katarzyna Duda, Rzecznik Prasowy krakowskiej PR.

Fot. NEWAG
Fot. NEWAG

Prokuratura Regionalna w Krakowie nadzoruje dwa postępowania w sprawie dokonania nieuprawnionej zmiany zapisu danych informatycznych w systemie sterowania kilkudziesięciu pojazdów serii Impuls.

– Pierwsze postępowania dotyczy instalacji w systemie przedmiotowych pojazdów oprogramowania wywołującego blokady pojazdów w przebiegu ich normalnej eksploatacji, a tym samym do doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem nabywców tych pojazdów – tłumaczy nam Katarzyna Duda.

 

Drugie postępowanie zostało wszczęte po zawiadomieniu przez spółkę NEWAG. Prowadzone jest ono także w sprawie dokonania nieuprawnionej zmiany danych informatycznych w systemie sterowania pojazdów serii Impuls, ale przez osoby wskazane przez producenta taboru.

– Obie sprawy znajdują się w razie „im rem” – dodaje Rzeczniczka Prasowa Prokuratury Regionalnej w Krakowie. – Wobec żadnej osoby nie zostało wydane postanowienie o przedstawieniu jej zarzutów.

Przypomnijmy

O problemach z pociągami Impuls, produkowanymi przez NEWAG S.A. informowaliśmy na początku grudnia. Wtedy właśnie członkowie Dragon Sector ujawnili szokujące informacje dot. ingerencji w oprogramowanie, które prowadziły do wymuszonych usterek pojazdów.

O szczegółach sprawy przeczytacie w naszym artykule poniżej:

Tajemnica Impulsów. Czy Newag celowo wywoływał awarie?

Dodaj komentarz