Przewozy towarowe Raport z Polski Wydarzenia

Protest rolników trwa. Usypali z wagonów towarowych ukraińskie zboże

Ukrzaliznytsia złożyła skargę do polskich organów ścigania w związku z otworzeniem przez polskich rolników włazów dwóch ukraińskich wagonów towarowych ze zbożem. O sytuacji poinformowane zostały Polskie Koleje Państwowe oraz Ambasada Ukrainy w Polsce.

Protest rolników trwa. Na stacji towarowej w Medyce strajkujący wysypali z wagonu ukraińskie zboże (fot. Ukrzaliznytsia)
Protest rolników trwa. Na stacji towarowej w Medyce strajkujący wysypali z wagonu ukraińskie zboże (fot. Ukrzaliznytsia)

– Ukrzaliznytsia wyraża konsternację działaniami polskich demonstrantów i wzywa do zaprzestania nielegalnej działalności – apelują w mediach przedstawiciele Kolei Ukraińskich.

 

Na stacji towarowej w Medyce protestujący rolnicy otworzyli włazy dwóch ukraińskich wagonów towarowych i wysypali na tory zboże. Chodzi o ładunek, który zmierza do Niemiec, tranzytem przez Polskę.

– Ukrzaliznycja rygorystycznie przestrzega nałożonego w kwietniu 2023 r. embarga na import do RP ładunków zboża i przewozi je jedynie w tranzycie przez terytorium Polski – informują Koleje Ukraińskie. – Wszystkie wagony są sprawdzane przez polskie władze na granicy i plombowane. Uniemożliwia to wejście ukraińskiego zboża na polski rynek.

 

Aktualnie na przeładunek na stacji towarowej w Medyce oczekuje około 40 wagonów z ukraińskimi produktami rolnymi.

W Medyce, podobnie jak w całej Polsce, trwa protest rolników. Domagają się oni zakazu importu produktów rolno-spożywczych z Ukrainy i zniesienia zapisów unijnego Zielonego Ładu. Ich zdaniem są one niekorzystne dla polskiego rolnictwa.

Dodaj komentarz