Raport z Polski Wydarzenia

Przed nami szczyt klimatyczny polskiej kolei

Już za tydzień, 22 września, podczas tragów TRAKO w Gdańsku, odbędzie się długo wyczekiwany szczyt klimatyczny polskiej kolei – konferencja „Kolej dla Klimatu”. Premiera raportu oraz prezentacja wyników badań przeprowadzonych wśród firm logistycznych, to kluczowe punkty tego wydarzenia.

Przed nami szczyt klimatyczny polskiej kolei

Motywem przewodnim drugiego dnia tragów TRAKO2021, czyli największego w Polsce i drugiego co do wielkości w Europie wydarzenia w branży transportu szynowego będzie ekologia. W znacznej mierze dzięki konferencji „Kolej dla Klimatu – Klimat dla Kolei”, której współorganizatorem jest Fundacja ProKolej.

-Dziś nikt nie może mieć wątpliwości, że pociągi, jako pierwsze dotrą do mety w wyścigu o zeroemisyjność w transporcie – mówi dr Jakub Majewski, Prezes Fundacji ProKolej. – To wielka szansa nie tylko dla kolei, ale dla nas wszystkich. Bo jeśli chcemy oddychać czystym powietrzem musimy postawić na pociągi. Nie ma bardziej ekologicznej formy transportu.

Pociągi emitują 150 razy mniej gazów cieplarnianych niż pozostałe środki transportu. Biorąc pod uwagę pracę przewozową, jeden pociąg przewiezie tyle osób, co 200 samochodów oraz tyle ładunków, co 70-80 ciężarówek. Nic dziwnego, że chcąc zrealizować ambitne cele strategii Europejskiego Zielonego Ładu, Unia Europejska wskazuje kolej, jako formę transportu najbardziej przyjazną środowisku. To właśnie z tego powodu rok 2021 został ogłoszony Europejskim Rokiem Kolei.