Tramwaje

Przedostatni tramwaj Jazz Duo już w Gdańsku [ZDJĘCIA]

29 z 30 zamówionych w Bydgoszczy tramwajów dotarł do Gdańska w nocy z 27 na 28 stycznia 2021 r. Jest to dwukierunkowy tramwaj PESA Jazz Duo, który wejdzie w skład taboru spółki Gdańskie Autobusy i Tramwaje, z numerem bocznym 1084.

fot. Paweł Marcinko / KFP

Rozładunek nowego tramwaju odbył się tradycyjnie przed Urzędem Miejskim na torowisku przy ul. Nowe Ogrody. Dostawa odbyła się w ramach drugiej transzy zamówienia na kolejne 15 pojazdów. Zwieńczenie pierwszej partii było wyjątkowe, ponieważ w czerwcu ub. r. do Gdańska przyjechał tramwaj w specjalnych, biało-zielonych kolorach. Odmienna fabryczna malatura pojazdu o numerze bocznym 1070 to barwy Lechii Gdańsk, co było hołdem złożonym przez miasto z okazji jubileuszu 75-lecia klubu sportowego.

Realizacja drugiej transzy zamówienia, czyli kolejnych 15 nowoczesnych tramwajów rozpoczęła się 1 października ubiegłego roku. Od tego czasu z bydgoskiej Pesy do Gdańska systematycznie docierają kolejne nowe tramwaje. Ostatni, wyczekiwany przez GAiT pojazd będzie miał numer boczny 1085.

Przypomnijmy, nowe tramwaje PESA Jazz Duo to pojazdy wieloczłonowe, dwukierunkowe i całkowicie niskopodłogowe, o długości do 32,5m. W tramwaju mieści się ponad 200 pasażerów, w tym 32 na miejscach siedzących. Siedzenia i tapicerka zostały wykonane z wandaloodpornych materiałów. Tramwaj wyposażony jest w zautomatyzowany defibrylator zewnętrzny AED, umieszczony w kabinie motorniczego. W trosce o potrzeby osób o ograniczonej możliwości poruszania się oraz osób niewidomych i niedowidzących – wszystkie kolumny i poręcze wykonane są w kolorze żółtym, a przyciski w tramwaju opisane są w alfabecie Braille`a. Pojazdy wyposażone są w odkładane ręcznie platformy dla niepełnosprawnych. Znajduje się w nich również wydzielona powierzchnia dla wózków inwalidzkich i dziecięcych.

Czytaj dalej >