Raport z Polski Wydarzenia

Przepchnął kombajn przez zamknięty przejazd kolejowy [FILM]

Kierowca ciągnika rolniczego zignorował sygnalizację świetlną, a także opadające rogatki, przepchnął kombajn na drugą stronę torów. Chwilę później przejazd, z dużą prędkością pokonał pociąg Pendolino. Zdarzenie nagrała kamera zainstalowana przy przejeździe kolejowo-drogowym.

Film z niebezpiecznego zachowania kierowców ciągnika i kombajnu znaleźć można w popularnym serwisie internetowym. Zapis z monitoringu udostępniły ku przestrodze PKP Polskie Linie Kolejowe.

Do zdarzenia doszło 14 sierpnia na przejeździe kolejowo-drogowym w Świerczach w oj. Mazowieckim.

– Ciągle przypominamy, że włączone czerwone światło na sygnalizatorze, to informacja dla wszystkich użytkowników drogi, że do przejazdu zbliża się pociąg – informują PKP PLK. – Wówczas nie wolno już przejeżdżać przez tory.

 

Ponadto, kierowcy i rowerzyści powinni pamiętać, że:

  • Znak STOP oznacza konieczność zatrzymania się przed przejazdem
  • Na przejazd można wjechać tylko wtedy, gdy zapewniony jest zjazd z przejazdu.
  • Zbliżając się do przejazdu należy zachować szczególną ostrożność i upewnić się, że nie nadjeżdża pociąg.

PKP PLK przypominają także o zasadach korzystania z Żółtych Naklejek PLK, które mogą uratować życie i zapobiec wypadkom. Naklejki znajdują się na napędach rogatek lub na krzyżach świętego Andrzeja od strony torów. Są na nich trzy ważne numery: indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu (numer skrzyżowania), który precyzyjnie określa położenie przejazdu; numer alarmowy 112, który należy wybrać, gdy zagrożone jest życie i zdrowie oraz numer do służb technicznych PLK, na który można zgłaszać nieprawidłowości i awarie na przejazdach, które nie zagrażają bezpośrednio życiu.

Z numeru 112 należy skorzystać, gdy zagrożone jest życie, gdy może dojść do wypadku – np. gdy samochód został unieruchomiony między rogatkami, w przypadku zdarzenia na przejeździe lub dostrzeżenia przeszkody na torach. Kontakt z numerem alarmowym 112 i reakcja kolejarzy pozwalają uniknąć tragedii.

Dodaj komentarz