Inwestycje Przetargi

Przetarg na projekt linii kolejowej Katowice Piotrowice – Tychy

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ogłosiły przetarg na zaprojektowanie linii kolejowej Katowice Piotrowice – Tychy. Inwestycja poprawić ma dostęp do kolei oraz usprawnić podróżowanie po aglomeracji. Zadanie jest częścią inwestycji, prowadzonej od Będzina do granicy z Czechami.

Stacja Tychy (fot. Katarzyna Głowacka / PKP PLK)
Stacja Tychy (fot. Katarzyna Głowacka / PKP PLK)

Głównym celem zadania jest zwiększenie dostępności kolejowej, skrócenie czasu przejazdu pociągów na linii ważnej w przewozach lokalnych, międzywojewódzkich i międzynarodowych, zwiększenie przepustowości poprzez rozbudowę układu torowego i poprawa standardu podróży.

W planach PKP Polskich Linii Kolejowych jest przebudowa stacji Tychy oraz budowa nowego przejścia pod torami, połączonego z peronami za pomocą wind i schodów.

Wykonawca inwestycji dostosuje do obsługi podróżnych także przystanki Katowice Piotrowice i Katowice Polesie. Przy ul. Tunelowej i Niezapominajek w Katowicach oraz w Tychach Mąkołowcu powstaną zaś nowe przystanki.

Zadanie zakłada zaprojektowanie modernizacji torów wraz z dobudową dodatkowych torów, dzięki czemu rozdzielony zostanie ruch aglomeracyjny i dalekobieżny. Będzie mogło kursować więcej pociągów.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ogłosiły przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej dla zadania „Prace na podstawowych ciągach pasażerskich (E 30 i E 65) na obszarze Śląska, Etap I: Linia E 65 na odcinku Katowice Piotrowice – Tychy – prace projektowe”. Prace projektowe planowane są w latach 2024–2027. Prace budowlane mogłyby być realizowane w latach 2028-2031, po wcześniejszym pozyskaniu finansowania.

Katowice Piotrowice – Tychy to część dużej inwestycji

Odcinek linii kolejowej Katowice Piotrowice – Tychy jest częścią większej inwestycji na linii Będzin – Zebrzydowice. PLK SA realizują prace budowlane między Będzinem a Katowicami Szopienicami Płd. oraz między Tychami a Goczałkowicami. Odcinki Katowice Szopienice Płd. – Katowice Piotrowice oraz Zabrzeg – Zebrzydowice są w trakcie postępowań przetargowych. Zakończyły się prace budowlane na odcinku od Goczałkowic-Zdroju do Zabrzegu.

Dodaj komentarz