global Wydarzenia

Psy wytropią złodziei infrastruktury kolejowej

Z plagą kradzieży na terenach kolejowych w Anglii próbują rozprawić się… psy tropiące. Zwierzęta wspierają służby w łapaniu złodziei kabli i innych materiałów, które znikają z linii kolejowych.

Fot. policja.pl
Fot. policja.pl

W jaki sposób psy są w stanie dotrzeć do złodziei? Infrastruktura kolejowa jest spryskiwana specjalnym roztworem DNA, dzięki któremu zwierzęta łapią trop. Wyszkolone czworonogi dostarcza firma Search Dogs UK.

Kradzieże na liniach kolejowych są coraz większym problemem. Wszystko za sprawą wysokiej wartości mienia.

Statystyki

Jak informuje Network Rail, od 2017 r. doszło do 31 poważnych kradzieży. W 2020 r. doszło zaś do znacznego uszkodzenia systemu sygnalizacji na linii Zachodniego Wybrzeża, nieopodal Crewe. Łączne opóźnienia pociągów, wynikające z kradzieży elementów infrastruktury kolejowej, wyniosły 21 dni. Szacunkowe straty wniosły 1,3 mln funtów.

– Kradzieże te nadal powodują ogromne utrudnienia na liniach kolejowych – mówi Andrea Graham z Network Rail. – To zaś wiąże się z dużymi kosztami dla firmy – przedsiębiorstwa finansowanego z podatków.

 

Jak zaznaczył Mark Cleland z brytyjskiej policji transportowej, stale prowadzone są działania, których celem jest utrudnienie kradzieży i sprzedaży nielegalnie zdobytego mienia. Tym razem do akcji włączono psy tropiące.

Dodaj komentarz