Pasażer Raport z Polski

Pyrzowice: duże zainteresowanie połączeniami do lotniska

Lotniskowa linia kolejowa, obsługiwana przez Koleje Śląskie, cieszy się dużym zainteresowaniem podróżnych. Tylko w styczniu skorzystało z niej blisko 35 tys. pasażerów. Na stacji Pyrzowice Lotnisko w pierwszym miesiącu roku do pociągu wsiadło 2,5 tys. osób.

Stacja Pyrzowice Lotnisko (fot. Marta Pabiańska / PKP PLK)
Stacja Pyrzowice Lotnisko (fot. Marta Pabiańska / PKP PLK)

Koleje Śląskie realizują połączenia na odbudowanej linii kolejowej na trasie Tarnowskie Góry – Pyrzowice Lotnisko – Zawiercie od 10 grudnia. Umowa podpisana między przewoźnikiem a Województwem Śląskim obowiązuje do 14 grudnia 2030 r. W ofercie przetargowej KŚ zaproponowały realizację przewozów za kwotę 135,5 mln zł brutto – o 30 mln zł mniej niż szacowany budżet zamówienia – 167,3 mln zł brutto.

Obsługiwana przez Koleje Śląskie linia S9 cieszy się coraz większą popularnością. W styczniu na pokład pociągów przewoźnika wsiadło dokładnie 34 818 pasażerów.

– Względem grudnia to wzrost o 10 tys., ale wówczas podawaliśmy dane za okres od 10 grudnia, kiedy uruchomiliśmy połączenie, do końca miesiąca. W obu przypadkach dane pochodzą z liczników zamontowanych na pojazdach, a na sumę składają się wejścia do pociągów na poszczególnych dworcach, stacjach i przystankach – wyjaśnia Bartłomiej Wnuk, rzecznik Kolei Śląskich.

 

Według najnowszych danych przedstawionych przez śląską spółkę kolejową, najwięcej pasażerów rozpoczęło swoją podróż na stacji w Częstochowie – 9,3 tys. osób (w grudniu 6,4 tys.), najmniej – w Mierzęcicach (854; grudzień – 512).

Na stacji Pyrzowice Lotnisko w styczniu wsiadło 2,5 tys. pasażerów, w grudniu – 2,1 tys. Najbardziej oblegane godziny to 15:18 i 13:23 z Częstochowy.

Codziennie 10 par pociągów

Od uruchomienia połączenia na linii S9, na tory między Częstochową a Tarnowskimi Górami codziennie wyjeżdża 10 par pociągów Kolei Śląskich. Linię S9 obsługują popularne „Elfy 2”, które kursują średnio co 2,5 godziny.

O inwestycji

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. odbudowały 30-kilometrowy odcinek linii między Tarnowskimi Górami a Siewierzem, dzięki czemu pociągi po 30 latach wróciły na tory. Rewitalizacja i elektryfikacja dotyczyła łącznie ok. 48 km linii od Tarnowskich Gór do Zawiercia. Inwestycja warta była 660 mln zł.

Dodaj komentarz