Pasażer Wydarzenia

RegioJet złożyło wniosek o uruchomienie trasy kolejowej Kraków – Chorwacja

Znany w Polsce, czeski przewoźnik RegioJet złożył w Urzędzie Transportu Kolejowego wniosek o uruchomienie pasażerskich przewozów kolejowych na trasie Kraków Główny – Rijeka/Split w Chorwacji. Po uzupełnieniu w dniu 8 października wskazanych przez UTK braków dopełnione zostały niezbędne formalności.

czeski przewoźnik RegioJet
Fot. RegioJet

Co proponuje RegioJet?

Czeski operator kolejowy chce rozpocząć świadczenie obsługi już 15 czerwca 2022 roku i, w założeniu, realizować ją do 26 września 2026 roku. Pociągi RegioJet będą ruszać w przejazdy w okresie wakacyjnym. W poniedziałki, środy i soboty wyjadą z dworca Rijeka/Split do Polski oraz we wtorki, piątki i niedziele z Krakowa do Chorwacji.

Podobnie, jak pociągi RegioJet na trasie Warszawa – Belgia, także składy z Polski do Chorwacji będą obsługiwane w systemie biletów międzynarodowych. Z tego względu stacje polskie na trasie do Rijeki/Splitu będą przeznaczone jedynie do wsiadania. W przypadku jazdy powrotnej będą one wykorzystywane tylko do wysiadania.

Podróż będzie trwała ponad kilkanaście godzin (zapowiadane jest wstępnie nawet 21 godzin jazdy), zatem przewoźnik planuje wykorzystanie wagonów z miejscami siedzącymi i do spania. Jeśli nowa linia będzie wzbudzać znaczne zainteresowanie pasażerów, RegioJet nie wyklucza realizacji przejazdów nawet codziennie.

Chociaż do Chorwacji można polecieć samolotem lub pojechać samochodem czy autobusem, to podróż kolejowa stanowić będzie najbardziej optymalne rozwiązanie pod kątem ograniczania negatywnego wpływu na środowisko naturalne.

Dodaj komentarz