Na pokład pociągów Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej w roku 2024 wsiadło ponad 11 mln pasażerów. To wzrost o 8 proc. w porównaniu z rokiem 2023. Mieszkańcy Województwa Łódzkiego stawiali nie tylko na podróże pociągiem. Chętnie przesiadali się też do pojazdów Kolejowej Komunikacji Autobusowej. Rok 2024 to także rozwój siatki połączeń – w grudniu przewoźnik uruchomił nowe połączenia kolejowe do Częstochowy i do Kielc oraz dwie nowe linie autobusowe KKA – ŁA 9 i ŁA10.
W ubiegłym roku na pokładach pociągów i autobusów ŁKA podróżowało 11 005 000 pasażerów. To o 853 000 więcej niż w 2023 r. i aż o 2 333 000 więcej niż w 2022 r. W ciągu ostatnich 12 miesięcy pociągi i autobusy ŁKA pokonały łącznie 7 714 000 kilometrów. To wzrost o 22% w stosunku do 2023 r.
W 2024 r. w każdym miesiącu z przewozów Łódzką Koleją Aglomeracyjną skorzystało więcej pasażerów niż w poprzednim roku. W drugiej połowie roku pociągami ŁKA podróżowało niemal 400 000 więcej osób niż rok wcześniej. Rekordowymi pod względem frekwencji miesiącami były maj i październik, kiedy to przewieziono ponad milion pasażerów. Pod koniec roku,
w grudniu, na pokładach pociągów i autobusów ŁKA podróżowało 978 tys. osób, czyli o 15% więcej niż w 2023 r. Każdego dnia, z regionalnym przewoźnikiem, podróżowało średnio ok. 30 tys. pasażerów.
Łódzka Kolej Aglomeracyjna to gwarancja komfortu, niezawodności i punktualności. 39 nowoczesnych składów posiada szereg udogodnień spełniających oczekiwania pasażerów, m.in. klimatyzację, gniazdka elektryczne i USB, monitory, nowoczesny system informacji pasażerskiej, biletomaty, bezpłatne wifi, pętle indukcyjne oraz miejsca na rowery, wózki inwalidzkie i dziecięce.
W ubiegłym roku przewoźnik odnotował doskonały, blisko 100% wynik sprawności swojego taboru. Pojazdy Stadler Flirt3 były niezawodne w 99,69%, Newag Impuls II w 99,33%, z kolei pociągi Newag Hybryda osiągnęły poziom równy 99,93%. Wskaźnik ten obliczany jest osobno dla każdego typu pojazdu. Pod uwagę brane są czasy wyłączeń awaryjnych i łączny czas eksploatacji pojazdów. Wysoka sprawność taboru wynika m.in. z częstych przeglądów oraz regularnych prac serwisowych.
Niezawodność pojazdów ŁKA przekłada się też na ich punktualność. Ta w ostatnim roku była o 2,4% wyższa niż w 2023 roku. Pociągi docierały na stacje i przystanki na czas w 97% przypadków. Opóźnienia z winy Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej w skali roku wyniosły zaledwie 0,3%.
W mijającym roku największą popularnością cieszyły się połączenia z Łodzi do Skierniewic i Warszawy, Łowicza, Sieradza i Poznania czy Kutna. Na każdej z tych tras odnotowano ponad milion podróżnych. Mieszkańcy stolicy województwa chętnie podróżowali też po Łodzi, korzystając z wygodnych, ekologicznych i szybkich pociągów Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej.
Ulubione stacje pasażerów ŁKA to Łódź Fabryczna i Łódź Widzew – w ciągu roku skorzystało z nich odpowiednio 2,27 mln i 2,03 mln osób; pasażerowie równie chętnie wybierali stacje: Łódź Kaliska, Łódź Żabieniec, Zgierz, Koluszki czy Skierniewice.