Pasażer Tramwaje

RM przyjęła projekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym. Uwzględniła w nim poprawki zaproponowane m.in. przez Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne we Wrocławiu.

Ministerstwo pierwotnie proponowało, by pieszy na terenie zabudowanym zbliżając się do przejścia miał pierwszeństwo przed wszystkimi pojazdami. Również tymi należącymi do komunikacji miejskiej. Wg. wrocławskiego przewoźnika był to błąd, który mógł narażać życie pieszych oraz, w przypadku awaryjnego hamowania tramwaju, pasażerów.

– Jadący 50 km/h wagon hamuje aż 50 metrów i nie ma szans, aby zatrzymał się przed wkraczającym w na pasy pieszym – mówi prezes MPK Wrocław, Krzysztof Balawejder. ­– Cieszy mnie to, że Rada Ministrów przyjęła projekt nowej ustawy z naszymi poprawkami. Wierzę, że utrzymane w nowym Kodeksie drogowym pierwszeństwa tramwajów wyjdzie na dobre zarówno pieszym jak i motorniczym oraz pasażerom.

Jakie zmiany znajdziemy w projekcie?

  • Piesi będą mieli pierwszeństwo przy wchodzeniu na jezdnie
  • Przy przechodzeniu będzie obowiązywał zakaz używania telefonów komórkowych
  • dopuszczalna prędkość pojazdów nocą w obszarze zabudowanym – do 50 km/h
  • zakaz jazdy na tzw. zderzaku – na autostradach i drogach ekspresowych (że kierowca jadący 100 km/h będzie musiał poruszać się 50 m za poprzedzającym samochodem, a 120 km/h – 60 m.)

– Ustawa wprowadza szereg rozwiązań mających na celu poprawę bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego, w tym przede wszystkim pieszych, którzy w zderzeniu z rozpędzonym pojazdem nie mają żadnych szans. Bezpieczeństwo na naszych drogach, w tym niechronionych użytkowników dróg, musi się zwiększyć – jest to priorytet polskiego rządu – powiedział cytowany w komunikacie resortu infrastruktury minister Andrzej Adamczyk.

Dodaj komentarz