Rok temu, 1 lutego 2025 r. o godz. 6:52, ze stacji w Brzegu wyruszył inauguracyjny pociąg POLREGIO do Wisły. Po niemal 25 latach przerwy przywrócono bezpośrednie kolejowe połączenie z Beskidem Śląskim, które szybko zyskało rozpoznawalność i sympatię pasażerów. Dziś „Malinka” może pochwalić się imponującymi wynikami – w ciągu roku zrealizowała 372 kursy i pokonała prawie 75 tys. kilometrów.

Pierwsze urodziny połączenia świętowano wspólnie z pasażerami podczas uroczystego przejazdu w niedzielę, 1 lutego. Na podróżnych czekały drobne upominki, konkursy z nagrodami, balony oraz urodzinowy tort. Nie zabrakło dobrej atmosfery, uśmiechów i wyjątkowych gości, a frekwencja potwierdziła, że pociąg cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem.
– „Malinka” szybko pokazała swój potencjał i dziś jest rozpoznawalna. Jej sukces potwierdzają nie tylko statystyki, ale przede wszystkim to, że pasażerowie wracają i polecają to połączenie innym. Turystyczne walory trasy docenili także mieszkańcy Dolnego Śląska – ich zainteresowanie było tak duże, że wspólnie z samorządem województwa opolskiego wydłużyliśmy relację do Wrocławia. To jeden z przykładów skutecznej współpracy POLREGIO z samorządami przy tworzeniu oferty kolejowej – podkreśla Wojciech Dinges, wiceprezes spółki.
Decyzja o uruchomieniu połączenia miała ułatwić mieszkańcom regionu dostęp do atrakcji turystycznych poza jego granicami. – Pociąg w czasie ferii zimowych i wakacji kursował codziennie, a przez pozostałą część roku w weekendy. Zainicjowanie tego kierunku okazało się strzałem w dziesiątkę – korzysta z niego wielu Opolan, popularne są także przejazdy grupowe – zaznacza Robert Węgrzyn, członek Zarządu Województwa Opolskiego.
Pociąg, który łączy regiony
Od 14 grudnia 2025 r. „Malinka” kursuje w wydłużonej relacji z i do Wrocławia, łącząc województwa dolnośląskie, opolskie i śląskie. W jedną stronę pociąg pokonuje 241 km, zatrzymując się na 28 stacjach, m.in. w Brzegu, Opolu, Kędzierzynie-Koźlu, Rybniku i Ustroniu. Połączenie realizowane jest w weekendy, a w okresie wakacji i ferii zimowych – codziennie, umożliwiając mieszkańcom regionów aktywny wypoczynek w Beskidzie Śląskim.
Na trasie kursują nowoczesne elektryczne zespoły trakcyjne Impuls. Składy są klimatyzowane, dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami i wyposażone w gniazdka elektryczne, porty USB oraz bezprzewodowy internet. Przewidziano również miejsca do przewozu rowerów, co dodatkowo zwiększa atrakcyjność połączenia dla turystów.
Rok temu, 1 lutego 2025 r. o godz. 6:52, ze stacji w Brzegu wyruszył inauguracyjny pociąg POLREGIO do Wisły. Po niemal 25 latach przerwy przywrócono bezpośrednie kolejowe połączenie z Beskidem Śląskim, które szybko zyskało rozpoznawalność i sympatię pasażerów. Dziś „Malinka” może pochwalić się imponującymi wynikami – w ciągu roku zrealizowała 372 kursy i pokonała prawie 75 tys. kilometrów.
Szeroka oferta turystyczna
Połączenie z Wrocławia do Wisły to tylko jeden z elementów rozbudowanej oferty turystycznej POLREGIO. Pociągami przewoźnika można dotrzeć zarówno do nadmorskich kurortów – m.in. Helu, Kołobrzegu czy Ustki – jak i w regiony górskie, takie jak Zakopane, Krynica-Zdrój, Muszyna czy Szklarska Poręba. W sezonie letnim uruchamiane są również połączenia sezonowe, m.in. do Mielna, Łeby, Walił czy Łagowa.
Równolegle spółka, we współpracy z samorządami, rozwija ofertę regionalną. Od niedawna pasażerowie mogą korzystać m.in. z bezpośrednich połączeń na trasach Chełm–Warszawa oraz Toruń–Ciechocinek, co pokazuje, że kolej regionalna coraz śmielej odpowiada na realne potrzeby podróżnych.
Powiązane artykuły
Lubuskie: Polregio pracuje nad planem naprawczym
Spółka Polregio poprawi dostępność taboru w województwie lubuskim. Zarząd zobowiązał się przedstawić do 27 czerwca plan naprawczy. Tylko w tym roku w województwie lubuskim spółka POLREGIO odwołała ponad tysiąc pociągów – informuje Gazeta Wyborcza. Marszałek województwa skierował do przewoźnika oficjalne pismo, w którym podkreślił oczekiwanie pilnego działania, w celu poprawy świadczonych usług i minimalizowania liczby […]
15 metrów od zderzenia. “Pociąg skierowany na zły tor”
Dokładnie 15 metrów – tyle dzieliło pociąg PKP Intercity Heweliusz od zderzenia z pociągiem technicznym. W związku z incydentem „Heweliusz” miał 90 minut opóźnienia. Do zdarzenia doszło na stacji Ziębice, w środę 13 listopada przed godz. 11.00. Jak informuje nas Zespół Prasowy spółki PKP Intercity, pociąg 66106 Heweliusz relacji Kłodzko Miasto – Wrocław Główny, skierowany […]
Czechy: wykoleił się pociąg RegioNova. Dwie osoby zostały ranne [ZDJĘCIA]
Dwie osoby zostały lekko ranne w skutek wykolejenia się pociągu RegioNova w miejscowości Lázně Kynžvart w regionie Cheb. Do zdarzenia doszło w środę 22 lipca, przed godziną 15.00. Kursowanie pociągów między Pilznem a Chebem zostało czasowo wstrzymane. Jak poinformował Martin Kasal, rzecznik regionalnej straży pożarnej, wszyscy pasażerowie opuścili pociąg o własnych siłach. Sprawę zbada teraz […]




