Pasażer Raport z Polski Wydarzenia

Rolnicy zablokują drogi i autostrady. W piątek wybierz kolej

Polscy rolnicy zablokują w piątek 9 lutego drogi dojazdowe do największych polskich miast. Protest to odpowiedź na przedłużenie bezcłowego handlu towarami rolnymi z Ukrainą do 2025 r. Blokady planowane są na „wylotówkach” i autostradach. Aby usprawnić swój dojazd między miejscem zamieszkania a pracą, szkołą czy urzędami warto zrezygnować z samochodu i wybrać kolej, tramwaj lub rower.

Masowe strajki rolników sparaliżowały wiele europejskich miast, m.in. Niemcy, Francję, Brukselę czy Grecję. Przyszedł czas na Polskę.

Protest rozpocznie się w piątek 9 lutego punktualnie o godz. 10.00. Strajk generalny potrwa 30 dni. W tym czasie rolnicy zablokują wszystkie polsko-ukraińskie przejścia graniczne, drogi i autostrady w całej Polsce. O swoich planowanych działaniach informuje NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”. Mapę utrudnień tworzy Instytut Gospodarki Rolnej.

Rolnicy, oprócz postulatu zniesienia bezcłowego handlu towarami rolnymi z Ukrainą, wskazują na odstąpienie od wymogów tzw. Zielonego Ładu. Ich zdaniem prowadzi to do ograniczenia produkcji rolnej w Europie. Przyczyniać się mają do tego dodatkowe wymagania środowiskowe.

MAPA

Dodaj komentarz