global Tramwaje

Zamachowiec “zneutralizowany”. Bruksela po ataku terrorystycznym zwiększa czujność

Władze Brukseli wprowadziły najwyższy stopień zagrożenia terrorystycznego. Ma to związek z atakiem, do jakiego doszło w poniedziałkowy wieczór w centrum miasta. Śmierć poniosły dwie osoby. Terrorysta około godz. 9.00 został “zneutralizowany”. Komunikacja publiczna w mieście działa bez zmian.

Mimo zagrożenia terrorystycznego, komunikacja miejska w Brukseli działała bez zmian. (Fot. Mauritsvink / Wikimedia Commons)
Mimo zagrożenia terrorystycznego, komunikacja miejska w Brukseli działała bez zmian. (Fot. Mauritsvink / Wikimedia Commons)

Brukselskie władze zaapelowały do mieszkańców o zachowanie czujności. Premier Alexander De Croo złożył rodzinom ofiar terrorysty kondolencje. Sam atak nazwał „tchórzliwym”.

W poniedziałkowy wieczór zamachowiec, podający się za bojownika Państwa Islamskiego, zastrzelił dwóch szwedzkich kibiców piłki nożnej. W mediach społecznościowych pojawiły się filmy z ataku oraz z szaleńczej jazdy zamachowca skuterem po mieście. Na innym video zaś widać mężczyznę w pomarańczowej kamizelce, składającego na chodniku broń przypominającą kałasznikowa.

Sytuacja w Brukseli jest poważna. Zamachowca przez całą noc poszukiwało ok. . Mimo to sieć transportu publicznego działała bez zmian, o czym poinformowało Brussels Intercommunal Transport Company (STIB). Około godziny 9.00 brukselskie władze poinformowały, że zamachowiec został “zneutralizowany”. Wszystko wskazuje na to, ze zastrzelono go w trakcie próby zatrzymania w jednej z kawiarni.

– Sieć działa normalnie. Na całej sieci STIB wzmocniliśmy liczbę patroli policji. Mamy wzmożoną czujność – czytamy w komunikacie w mediach społecznościowych.

 

Po wczorajszym meczu szef ochrony Szwedzkiego Związku Piłki Nożnej Martin Fredman zaapelował do kibiców ze Szwecji, by po meczu udali się do domów i hoteli, nie zaś do barów.

Bruksela – zamachy z 2016 r.

Do jednego z najkrwawszych zamachów terrorystycznych w Belgii doszło 22 marca 2016 r. W wyniku samobójczych ataków na głównym lotnisku w Brukseli i w metrze zginęły 32 osoby, setki zostało rannych. Do przeprowadzenia zamachów przyznała się grupa Daesh.

Dodaj komentarz