Tramwaje Wydarzenia

Tramwaj w ul. Ratajczaka. Poznań przeanalizuje wpływ drgań na budynki

Miasto Poznań, przed przystąpieniem do budowy linii tramwajowej w ciągu ul. Ratajczaka, zleciło wykonanie specjalistycznej ekspertyzy – ocenę wpływu drgań na budynku i przebywających w nich ludzi. Inwestycja wykonana zostanie w tzw. „cichej technologii”.

Torowisko wybudowane zostanie w taki sposób, aby maksymalnie zniwelować hałas i drgania w trakcie przejazdu tramwaju. W projekcie zastosowane zostaną dwa rozwiązania – montaż specjalnych mat antywibracyjnych oraz wypełnienie torowiska masą poliuretanową. Zakładany jest także montaż cichej nawierzchni na jezdniach. Wszystko to, wraz z ograniczeniem ruchu samochodów, zapewni komfort akustyczny okolicznym mieszkańcom. Hałas powodowany przez ruch uliczny po zakończeniu inwestycji będzie mniejszy niż dziś, mimo wprowadzenia w ulicy tramwaju.

Wykonana ekspertyza składać się będzie z części diagnostycznej – pomiarowej i analitycznej – oceniającej uzyskane dane i wyniki w kontekście opracowywanej dokumentacji projektowej dla tego zadania.

Zlecenie wykona wrocławska firma KOMES sp. z o.o. Pierwsze pomiary rozpoczynają się dziś (8 lutego) i potrwają do piątku – 12 lutego. W budynkach użyteczności publicznej i budynkach mieszkalnych na wspomnianej ulicy zainstalowane zostaną urządzenia pomiarowe. Obiekty pochodzą z różnych okresów i znajdują się w różnym stanie technicznym. Pozwoli to uzyskać wymierne dane wyjściowe. Badania realizowane są we współpracy z Głównym Instytutem Górnictwa w Katowicach oraz firmą METRIS.

– Prosimy mieszkańców o zrozumienie i okazanie życzliwości inżynierom prowadzącym pomiary – informuje miasto. – Osoby wykonujące pomiary dysponować będą zaświadczeniem wystawionym przez Urząd Miasta Poznania potwierdzającym wykonywanie wspomnianej usługi na rzecz Miasta.

 

Pomiary będą wykonywane w następujących nieruchomościach:

  • budynek Arkadii,
  • kamienice przy ul. Ratajczaka: 1, 3, 11-17, 21, 31, 39,
  • nowa część Biblioteki Uniwersyteckiej,
  • kamienica przy ul. Ratajczaka 27 – Św. Marcin 33,
  • budynek Wyższej Szkoły Bankowej,
  • nowa część Starego Browaru,
  • budynek Domu Żołnierza oraz Teatru Muzycznego,
  • budynek Izby Rzemieślniczej.