Konflikt w Ukrainie Wydarzenia

Rosja się zbroi? Wzmożona liczba pociągów towarowych na granicy Rosji i Korei Północnej

Wzrosła liczba pociągów towarowych, kursujących między Koreą Północną a Rosją. Niepokojące informacje przekazuje Ukrainska Pravda, powołując się na dane ze zdjęć satelitarnych, które przedstawiło amerykańskie Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych. Twórcy raportu Beyond Parallel podają, że wzmożona wymiana towarów nastąpiła po wrześniowym spotkaniu przywódców – Kim Dzong Una i Władimira Putina.

Spotkanie Kim Dzong Una i Władimira Putina. (fot. The Presidential Press and Information Office)
Spotkanie Kim Dzong Una i Władimira Putina. (fot. The Presidential Press and Information Office)

Co znajduje się w pociągach? Tego nie wiadomo. Ze zdjęć satelitarnych, opublikowanych przez Beyond Parallel widać około 73 wagonów towarowych. Takiej liczby nigdy wcześniej nie zarejestrowano. Zdjęcia obrazują obiekt kolejowy w północnokoreańskim mieście Tumangan, przy granicy z Rosją.

Jak pisaliśmy wcześniej, Kim Dzong Un przyjechał we wrześniu do Rosji pociągiem pancernym. W trakcie spotkania z Władimirem Putinem rozmawiać miał o wsparciu militarnym rosyjskiej agresji zbrojnej na Ukrainę.

Kim Dzong Un spotka się we Władywostoku z Putinem. Przyjedzie pancernym pociągiem

– Głównym celem spotkania Kim Dzong Una i Putina mają być rozmowy o dostarczeniu do Rosji pocisków artyleryjskich i rakiet przeciwpancernych. W zamian państwo agresora miałoby przekazać na wschód zaawansowaną technologię do satelitów i okrętów podwodnych o napędzie atomowym –informował The New York Times.

 

Eksperci podkreślają jednak, że zawartość wagonów nie jest znana. Wagony są przykryte plandeką.

Jak informuje Ukrainska Pravda, w zamian za broń, Kim Dzong Un oczekuje dostawy paliwa, żywności oraz zaawansowanej technologii zbrojeniowej.

Dodaj komentarz