global Wydarzenia

“Rowerem” po torach – wyjątkowa atrakcja w Grecji

Potencjał opuszczonych torów kolejowych został wykorzystany do nowej formy turystyki. Przy greckiej plaży Kakia Skala można poruszać się po torach… rowerami. To niezwykła i ekologiczna atrakcja dla osób w każdym wieku, a także przystosowana dla osób z niepełnosprawnością.

Fot. Railbiking in Greece
Fot. Railbiking in Greece

Kolarstwo kolejowe pozwala dotrzeć do miejsc, do których dojazd samochodem jest niemożliwy. To również połączenie sportu, zwiedzania oraz forma spędzania czasu z bliskimi. Wykorzystanie opuszczonych sieci kolejowych jest w pełni ekologicznym rozwiązaniem, ponieważ drezyny działają jak rowery. Jednocześnie nadaje torom drugie życie i w pełni wykorzystuje ich zastosowanie.

Porzucona sieć kolejowa

Linia, którą aktualnie można przemierzać rowerami, została zbudowana pod koniec XIX wieku. Funkcjonowała do końca lat 90., a kiedy powstała nowoczesna linia, sieć została porzucona. To dzięki firmie Railbiking, która zrzesza osoby pasjonujące się koleją i jazdą na rowerze, turyści mogą aktywnie spędzić czas, przemierzając grecki rejon Kakia Skala – skaliste i strome położenie między miastami Megara i Kineta.

Kolarstwo kolejowe

Jak przebiega wycieczka rowerem szynowym? Siedziba firmy Railbiking in Greece znajduje się przy starym dworcu kolejowym w Megarze – budynek pochodzi z 1885 r. i ma szczególną wartość historyczną i architektoniczną. Decydując się na podróż, na początku otrzymamy informację o trasie i tym, co zobaczymy. Dowiemy się też o przemysłowej historii okolicy i roli kolei w tym aspekcie. Po tym, jak usiądziemy w fotelu, będziemy musieli zapoznać się z obsługą drezyny. Jej działanie jest całkowicie bezpieczne, a prędkość, jaką rozwija, jest taka sama jak w rowerze. Istnieje także mechanizm, który w razie potrzeby natychmiast unieruchamia maszynę.

Kurs zmierza w kierunku południowego zachodu, gdzie na początku przemierzamy most kolejowy nad nowoczesną autostradą Olympia Odos. W kolejnych etapach wycieczki trasa prowadzi równolegle do drogi Ateny – Korynt.

Wyjątkowe przeżycie

Turyści z pewnością doświadczą niepowtarzalnego klimatu nadmorskiej okolicy Kakia Skala. Podczas trasy można zobaczyć nie tylko ujmujące widoki przyrody, ale także odwiedzić niegdyś tętniące życiem budynki, jak np. zniszczone już stacje kolejowe, opuszczoną fabrykę wapna oraz zbudowane przez niemieckie siły okupacyjne gospodarstwa, które chroniły linię kolejową. W określonych miejscach znajdują się przystanki, gdzie można odpocząć na ławce.

Długość trasy wynosi 7,5 km. Łącznie z powrotem do Megary to 15 km trasy wzdłuż skalistych gór Grecji. Podróż trwa od 2 do 2,5 h. Koszt atrakcji zaczyna się od 20 euro.

Firma z miłości do kolei i rowerów

Z pasji do roweru oraz kolei, która jest częścią przemysłowej historii kraju, powstał Railbiking in Greece. Jak mówi Artemios Filatov, założyciel firmy, kolarstwo szynowe to alternatywna turystyka, która przyczynia się do rekultywacji opuszczonych sieci kolejowych. OSE, pierwsza linia kolejowa w Grecji zainteresowała się tym projektem i zaproponowała rozwiązania, które przyczyniły się do wzrostu działalności i przyciągnęły turystów do skorzystania z tej wyjątkowej atrakcji.

Dodaj komentarz