Tabor Wydarzenia

RSL dostarczyły Kolejom Czeskim nowoczesne lokomotywy

Koleje Czeskie rozszerzają eksploatację nowoczesnych lokomotyw na międzynarodowych trasach. Czeski przewoźnik otrzymał od firmy leasingowej RSL dwie nowe lokomotywy wielosystemowe Siemens Vectron. Lokomotywy o numerach 193.568 i 193.569 szybko rozpoczęły eksploatację zgodnie z planowanymi mocami produkcyjnymi.

Image
Koleje Czeskie (Fotografia: České dráhy, Twitter.com)

RSL dostarczyło Kolejom Czeskim trzecią, a także czwartą z dwunastu zamówionych na rok 2023 lokomotyw. Łącznie jest to już 29. i 30. lokomotywa Siemens Vectron, które przewoźnik obecnie posiada. Aktualnie Koleje Czeskie korzystają z 30 lokomotyw Vectron, z czego 29 jest wydzierżawionych od firm leasingowych (ELL 10, RSL 19). Jedna należy bezpośrednio do ČD i jest czterosystemową maszyną kursującą w barwach Instytutu Kolejnictwa.

Przewoźnik ma również umowę ramową z RSL na dzierżawę łącznie 50 lokomotyw. Dostawę dwudziestu dwóch producent planuje na przyszły rok.

Koleje Czeskie wykorzystują lokomotywy Siemens Vectron do transportu składów międzynarodowych. Obecnie lokomotywy są wykorzystywane m.in. w połączeniach do Berlina i Hamburga, do Budapesztu, do Púchova, a także do Warszawy i Terespola.

Liderzy w Europie

Koleje Czeskie planują utrzymać swoją pozycję głównego przewoźnika w Europie Środkowej. W tym celu inwestują w nowoczesne pojazdy. ČD zamówiły m.in. 50 elektrycznych lokomotyw Siemens Vectron oraz 20 dziewięciowagonowych jednostek nietrakcyjnych Comfort Jet od Siemens Mobility i Škoda Group. Osiągną one maksymalną prędkość 230 km/h i będą eksploatowane w Czechach, Niemczech, Danii, Polsce, Słowacji, na Węgrzech, a także w Austrii. Planuje się, że dostawy pojazdów potrwają do 2026 roku.

Dodaj komentarz