Inwestycje Raport z Polski Wydarzenia

Rusza budowa dworca kolejowego w Tłuszczu

PKP S.A. przekazały plac budowlany wykonawcy prac budowlanych dworca kolejowego w Tłuszczu. Nowy obiekt będzie posiadał częściowo przeszkloną elewację i wiele rozwiązań przyjaznych środowisku. Zarządca nie zapomniał uwzględnić w planach poprawy komfortu podróży osób z niepełnosprawnościami. Koszt inwestycji to prawie 10 mln zł brutto.

Dworzec kolejowy w Tłuszczu - wizualizacja
Dworzec kolejowy w Tłuszczu – wizualizacja

W Tłuszczu powstanie całkowicie nowy budynek dworca kolejowego wybudowany w formule indywidualnego Innowacyjnego Dworca Systemowego. To kolejny po Pomiechówku tego typu dworzec w województwie mazowieckim.

– Rząd Prawa i Sprawiedliwości postawił na rozwój polskiej kolei. Dzięki prowadzonym inwestycjom w całej kraju przybywa komfortowych i nowoczesnych dworców. W Tłuszczu zostanie wybudowany od podstaw całkowicie nowy obiekt w formule Innowacyjnego Dworca Systemowego, a więc nowoczesny, komfortowy i bezpieczny, który na pewno spełni oczekiwania mieszkańców tej miejscowości – mówi Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

 

Projekt dworca

Nowy parterowy budynek to prostokątna bryła z dominantą w postaci wieży zegarowej, pokrytej pionowymi ciemnoszarymi lamelami (listwami). Elewacja będzie wykończona cegłą licową, z dużymi przeszkleniami w części pasażerskiej, które zwiększą dostęp światła dziennego do wnętrza. Przed wejściem do dworca od strony frontu zaprojektowano daszek. Nowy budynek będzie posiadał również iluminację nocną, a także podświetlane napisy dworzec kolejowy (od frontu) oraz z nazwą miejscowości (od strony peronów). Niezwykle ważne jest również to, że znajdzie się on bliżej stacji oraz w sąsiedztwie tunelu prowadzącego na perony, co poprawi komfort korzystających z niego podróżnych.

Budowa nowego dworca w Tłuszczu to kolejna inwestycja, która rozpoczynamy w województwie mazowieckim. Dzięki niej już niebawem mieszkańcy skorzystają z komfortowego, funkcjonalnego, bezpiecznego i proekologicznego budynku wybudowanego w formule Innowacyjnego Dworca Systemowego. Obecnie w województwie mazowieckim zakończyliśmy już jedenaście inwestycji, a na przeszło dwudziestu dworcach trwają prace budowlane – mówi Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP S.A.

 

Dworzec w Tłuszczu – wnętrze

Wnętrze dworca zaprojektowano równie nowocześnie. Hol będzie utrzymywany w odcieniach bieli i szarości. Z bielą ścian będą współgrała szara, gresowa posadzka, sufit wykonany z białych płyt (w pobliżu kas) oraz aluminiowych lameli (listew) w kolorze antracytowym. We wnętrzu holu-poczekalni podróżni znajdą ławki, gabloty z rozkładami jazdy, a także elektroniczne tablice przyjazdów i  odjazdów pociągów. W pobliżu ławek będą ustawione również specjalne słupki do ładowania urządzeń mobilnych z portami USB.  Przy poczekalni zaprojektowano specjalny kącik zabaw dla najmłodszych z pomieszczeniem dla opiekuna z dzieckiem. W sąsiedztwie znajdą się jeszcze toalety oraz pomieszczenia kas biletowych. Resztę powierzchni dworca zajmą lokale na wynajem i biurowe oraz przestrzenie związane z techniczną obsługą budynku.

Dodaj komentarz