global Inwestycje

Rusza budowa linii kolejowej Uzbekistan – Pakistan

W Uzbekistanie ruszyła budowa linii kolejowej przez Afganistan. Inwestycja za 5 mld dolarów łączyć się ma z portami morskimi Pakistanu.

Uzbekistan rozpoczął budowę nowej linii kolejowej (https://railway.uz)
Uzbekistan rozpoczął budowę nowej linii kolejowej (https://railway.uz)

Projekt realizują wspólnie trzy państwa, jednak widocznym liderem jest Uzbekistan. To tam ma powstać główny węzeł tranzytowy między Azją Centralną a portami Pakistanu.

Trasę nowej 600-km linii kolejowej wytyczono na spotkaniu w Taszkencie (Uzbekistan) w lutym. Zgodnie z planem, wykonawca poprowadzi ją przez Mazar-e-Sharif oraz Kabul. Wcześniej, w grudniu, minister transportu Uzbekistanu Makhkamov Ilkham spotkał się z pakistańskim premierem Imranem Khaną, by omówić projekt.

Inwestycja stanie się najbardziej ekonomiczną i najkrótszą trasą, która połączy Azję Środkową z portami Karaczi, Gwadar i Kasim w Pakistanie.

Źródło finansowania inwestycji kolejowej nie jest znane. Zainteresowanie współfinansowaniem projektu wyraziły Bank Światowy, Azjatycki Bank Rozwoju, Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju, Islamski Bank Rozwoju i Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych.

Utworzenie połączenia kolejowego przez Uzbekistan, Afganistan i Pakistan pozwoliłoby na rozwój gospodarczy krajów, a także stworzenie międzykontynentalnych przepływów tranzytowych.

Dodaj komentarz