Inwestycje

Rusza modernizacja linii kolejowej ze Zbąszynka do Czerwieńska

Fot. PKP PLK

PKP Polskie Linie Kolejowe rozpoczynają prace modernizacyjne na linii kolejowej łączącej Zbąszynek z Czerwieńskiem. Działania te mają usprawnić przejazdy pociągów i zwiększyć komfort obsługi pasażerów. Na poprawę standardu podróży przeznaczono ok. 106 mln zł. Inwestycja realizowana jest w ramach RPO województwa lubuskiego.

W ramach prac w Babimoście  Sulechowie powstaną wyższe perony. Staną tam ławki, wiaty i czytelne oznakowanie. Dla osób mających trudności z poruszaniem przewidziano pochylnie. Antypoślizgowa nawierzchnia ze ścieżkami naprowadzającymi oraz jasne oświetlenie zwiększą bezpieczeństwo.

Po modernizacji zwiększy się przepustowość trasy. Dzięki przebudowie torów, nowoczesnemu systemowi sterowania ruchem kolejowym i wymianie rozjazdów, pociągi osiągną prędkość do 120 km/h.

W planach jest także przebudowa 29 przejazdów kolejowo-drogowych. Prace prowadzone będą m.in. na skrzyżowaniach w miejscowościach: Podmokle Wielkie, Nowe Kramsko i Łęgowo Sulechowskie. Na niektórych przejazdach  będą dodatkowe urządzenia: sygnalizacja świetlna i rogatki.

Wykonawca inwestycji przygotuje do zwiększonej eksploatacji most kolejowy nad Odrą w m. Pomorsko. Zasadnicze prace planowane są w czasie modernizacji linii Zbąszynek – Czerwieńsk i nie będą się wiązały z dodatkowymi zmianami w rozkładzie jazdy. Renowacja przeprawy obejmie przęsła i przyczółki. Prace wzmocnią konstrukcję z zachowaniem jej historycznego charakteru.

Modernizacja rozpocznie się w połowie marca. Ze względu na zakres robót, na linii jednotorowej konieczne jest wprowadzenie zastępczej komunikacji autobusowej. Nowa organizacja ruchu – ujęta w rozkładzie jazdy, opracowana została wspólnie z przewoźnikami. Zmieniona komunikacja będzie obowiązywała do listopada.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zrealizują projekt „Modernizacja linii kolejowej nr 358 Zbąszynek – Gubin na odcinku Zbąszynek – Czerwieńsk – II etap” za ok. 106 mln zł. Inwestycja jest współfinansowana z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubuskiego, Funduszu Kolejowego oraz ze środków własnych Polskich Linii Kolejowych. Zakończenie wszystkich prac planowane jest w drugiej połowie 2022 r.

Prace między Zbąszynkiem a Czerwieńskiem uzupełniają  inwestycje prowadzone przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. w poprzednich latach, obejmujące m.in. łącznicę , która umożliwiła krótsze podróże z Zielonej Góry do Zbąszynka.

Źródło: PKP PLK

Dodaj komentarz