Inwestycje Raport z Polski

Rusza nasuwanie wiaduktu kolejowego w Mikołowie. Zmiany w komunikacji

PKP Polskie Linie Kolejowe rozpoczną nasuwanie wiaduktu kolejowego w Mikołowie, na linii Katowice – Rybnik. Prace wiązać się będą ze zmianami w komunikacji – przewoźnicy kolejowi uruchomią autobusową komunikację zastępczą.

Budowa wiaduktu w Mikołowie (fot. Sebastian Szlachta)
Budowa wiaduktu w Mikołowie (fot. Sebastian Szlachta)

Przebudowany wiadukt kolejowy przy ul. Konstantego Prusa w Mikołowie zapewni sprawne i bezpieczne przewozy na linii KatowiceRybnik. Poprawią się także warunki na drodze.

Inwestycja wchodzi w kluczowy etap. Stary obiekt został rozebrany. Pociągi kursowały po tymczasowej konstrukcji, co pozwoliło na utrzymanie ruchu kolejowego przez stację Mikołów. W tym czasie wybudowano przyczółki, a także zamontowano nowe konstrukcje w formie łuku. Kolejnym etapem będzie nasuwanie obiektu i ułożenie trzech torów na wiadukcie. Wykonawca zamontuje sieć trakcyjną. Wykona także odwodnienia obiektu. Tymczasowa konstrukcja zostanie zdemontowana.

Będzie nowa konstrukcja obiektu w formie łuku, o szerokości 28 m. Na wiadukcie pozostaną trzy tory.

Szeroki zakres prac wymaga zmian w komunikacji. W dniach 22-31.08 podróżni skorzystają z zastępczej komunikacji autobusowej na odcinku Katowice – Orzesze i Orzesze Miasto. Pociągi pojadą zmienioną trasą przez Tychy, Wyry i Łaziska Średnie. Zmiany są dostępne na plakatach oraz w Portalu Pasażera, a także na stronach przewoźników. W ruchu drogowym zostaną wyznaczone objazdy.

Po nowym wiadukcie pociągi pojadą od 1 września 2022 r. Do wykonania pozostaną prace porządkowe.

Efektem prac będą sprawniejsze przejazdy pociągów. Wykonawca dostosuje nowy wiadukt kolejowy w Mikołowie do jazdy cięższych składów. Poprawi się komunikacja drogowa w centrum miasta. Pod wiaduktem inwestor zbuduje drogę z czterema pasami jezdni, chodnikiem, a także ścieżką rowerową. Likwidacja „wąskiego gardła” usprawni komunikację w mieście.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. realizują zadanie pn. „Przebudowa wiaduktu kolejowego w km 8,862 linii kolejowej nr 140 Katowice Ligota – Nędza w ramach projektu „Poprawa bezpieczeństwa i likwidacja zagrożeń eksploatacyjnych na sieci kolejowej”. Wartość prac to 12 mln zł ze środków budżetowych. Zakończenie wszystkich prac zaplanowano w IV kwartale 2022 roku.

Dodaj komentarz