Inwestycje Raport z Polski

Rusza przebudowa dworca Hel

Niewielki, historyczny, o konstrukcji szachulcowej, pochodzący z lat 20. XX w. dworzec w Helu, bo o nim mowa, już niebawem odzyska historyczny blask i stanie obiektem przyjaznym dla wszystkich podróżnych. PKP podpisały umowę na przebudowę dworca i przekazały wykonawcy plac budowy.

Wizualizacja dworca kolejowego w Helu (fot. PKP SA)
Wizualizacja dworca kolejowego w Helu (fot. PKP SA)

Przebudowa dworca jest realizowana w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 z dofinansowaniem ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowiska. Prace na dworcu ruszą już niebawem. Dzięki zaplanowanym robotom końcowy dworzec przy linii Reda – Hel, a także jeden z nielicznych obiektów czołowych w Polsce, odzyska swój historyczny wygląd. Renowację przejdzie unikatowa elewacja budynku o konstrukcji zwanej „murem pruskim”. Wykonawca pomaluje drewniane elementy na kolor ciemnobrązowy, powierzchnie między nimi zaś na biało.

Nieznacznie zmieni się bryła dworca, gdyż od strony południowej zostanie zrekonstruowana otwarta wiata. Dach obiektu w nowej odsłonie zostanie pokryty dachówką w kolorze naturalnej cegły. Dworzec zyska również nowe zegary oraz szyldy na elewacji. Ciekawym elementem pod wiatą od strony peronów będzie kącik przygotowany specjalnie dla dzieci. Najmłodsi znajdą tam ławki w kształcie lokomotywy i wagonów oraz kolorowe, okrągłe stoliki.

Wnętrze dworca

Wykonawca prac przebuduje wnętrze dworca. Strefę obsługi podróżnych ulokuje w południowej części budynku. Znajdzie się tam poczekalnia. Wokół niej zaprojektowano pomieszczenia toalet, kasy biletowej oraz miejsce przeznaczone dla rodziców z dziećmi. Ekipa budowlana zaaranżuje przestrzeń oczekiwania dla podróżnych w odcieniach bieli i szarości. Podróżni znajdą w niej gabloty z rozkładem jazdy, elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów, ławki oraz zegar. Poczekalnia będzie również klimatyzowana.

– Hel, który każdego roku przyciąga wielu turystów, zyska nowoczesny obiekt użyteczności publicznej. Modernizacja zabytkowego dworca, z zachowaniem historycznych elementów architektury, będzie możliwa dzięki Funduszom Europejskim i środkom z budżetu państwa. Wkrótce dworzec w Helu będzie nowoczesny, ekologiczny i co, warto podkreślić, obiekt zostanie przystosowany do potrzeb wszystkich podróżujących, w tym osób z niepełnosprawnościami i seniorów – powiedział Grzegorz Puda, minister funduszy i polityki regionalnej.

 

O inwestycji mówił m.in. przedstawiciel Ministerstwa Aktywów Państwowych.

– Cieszę się, że dworzec Hel odzyska swoje historyczne piękno i stanie się obiektem przyjaznym oraz komfortowym dla wszystkich podróżnych. To bardzo ważna wiadomość dla mieszkańców, a także turystów odwiedzających Półwysep Helski – mówi Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych

 

Wielka modernizacja kolei

 

-Mieszkańcy Pomorza Gdańskiego zyskają dzięki temu dostęp do bezpiecznej i komfortowej infrastruktury kolejowej. Mam nadzieję, że zmodernizowany historyczny budynek dworca stanie się wizytówką i ważnym punktem na mapie miasta oraz ułatwi turystom zwiedzanie Zatoki Puckiej. Wszystko to dzięki Programowi Inwestycji Dworcowych, w ramach którego polski rząd przeznaczy do 2023 r. ponad 2 mld zł na modernizację blisko 200 dworców – mówi Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

 

Dodaj komentarz