Inwestycje Wydarzenia

Rusza przebudowa stacji w Ożarowie Mazowieckim

PKP Polskie Linie Kolejowe wybudują na stacji w Ożarowie Mazowieckim podziemne przejście z windami oraz dwa nowe perony. W ramach inwestycji wykonawca przebuduje tory, usprawniając dojazd do stolicy, a także poprawi przepustowość linii między Warszawą a Kutnem. Prace kosztować będą ok. 106 mln zł.

Wizualizacja stacji w Ożarowie Mazowieckim (fot. PKP PLK)
Wizualizacja stacji w Ożarowie Mazowieckim (fot. PKP PLK)

Na stacji w Ożarowie Mazowieckim dwa nowe wyspowe perony zastąpią jeden stary. Będą wyposażone w funkcjonalne oświetlenie, tablice informacyjne, ławki a także nowe wiaty. Swoją formą i kształtem będą one nawiązywały do pierwotnego zadaszenia stacji. Ponadto, wykonawca rozbierze dotychczasowy peron i wiatę. Zlikwiduje również starą kładkę.

Bezpieczne dojście do pociągów zapewni przejście podziemne wyposażone w windy, a także schody. Przebuduje układ torów i rozjazdów oraz wymieni sieć trakcyjną. Dzięki inwestycji powstaną 2 tory tzw. odstawcze, co umożliwi wykorzystanie jej jako stacji końcowej dla pociągów aglomeracyjnych.

Modernizacja stacji w Ożarowie Mazowieckim to kolejny projekt realizowany przez PLK w obrębie aglomeracji warszawskiej, który usprawni dojazd do stolicy. Przebudowa torów w obrębie stacji umożliwi wprowadzenie większej liczby pociągów. Usprawni również przejazdy między Warszawą a Kutnem.

Na stacji kończą się prace przy budowie nowej nastawni. Kolejno inwestor zamontuje w niej urządzenia sterowania ruchem kolejowym. Zaplanowano, że nastawnia zostanie uruchomiona we wrześniu br.

Zmiany w rozkładzie jazdy, zmienia się dojście na stację

Do 13 marca wykonawca przygotuje tymczasowy peron służący do obsługi pociągów w kierunku Sochaczewa. Na peronie będą gabloty informacyjne, oznakowanie, oświetlenie, a także nagłośnienie. Na obecnym peronie dostępna będzie jedna z dwóch krawędzi dla podróżnych jadących w stronę Warszawy.

Dojście do stacji będzie możliwe tylko od strony ul. Kolejowej. Przejście dla pieszych od strony ul. Żeromskiego zostanie zamknięte. Od strony ul. Żeromskiego będzie dojście przez przejazd kolejowo – drogowy na ul. Mickiewicza.

Na dotychczasowy peron będzie się można dostać kładką nad torami tylko od strony ulicy Kolejowej. Wykonawca zdemontuje drugą część kładki od ulicy Żeromskiego. Jednocześnie zacznie się budowa przejścia podziemnego.

Do tymczasowego peronu będzie utwardzony chodnik od budynku dworca, wzdłuż terenu kolejowego i parkingu „parkuj i jedź”.

PKP PLK planuje zmiany w obsłudze podróżnych do III kwartału tego roku. Następnie rozpocznie się drugi etap prac na stacji. Wykonawca zaplanował zakończenie modernizacji w połowie 2023 roku.

Stacja w Ożarowie Mazowieckim (fot. Anna Hampel)
Stacja w Ożarowie Mazowieckim (fot. Anna Hampel)

Zaplanowane zmiany w rozkładzie jazdy

Wspólnie z przewoźnikami ustalono optymalną formę rozkładu uwzględniając szeroki zakres prac na stacji Ożarów Mazowiecki. Na stacji będą zatrzymywały się pociągi regionalne. Pociągi dalekobieżne pojadą trasą zmienioną przez Żyrardów i Skierniewice. Szczegóły na www.portalpasazera.pl.

Dodaj komentarz