Inwestycje Raport z Polski Wydarzenia

Ruszają prace torowe w zachodniej Małopolsce [ZDJĘCIA]

W połowie marca PKP PLK rozpoczynają prace inwestycyjne na linii Trzebinia – Oświęcim, na odcinku Chrzanów – Libiąż. Wcześniej realizowane były one na trasie Libiąż – Oświęcim oraz na stacji Chełmek.

Fot. Łukasz Huchała / PKP PLK

Osoby wybierające się w podróż pociągiem mogą korzystać już z nowych peronów w Chrzanowie, Chełmku oraz Gorzowie. Pociągi jadą nowym torem między Libiążem a Oświęcimiem.

Od 15 marca ruszają prace torowe między Chrzanowem a Libiążem. Wykonawca rozpocznie także inwestycje związaną z siecią trakcyjną oraz wiaduktem przy ul. Powstańców Styczniowych w Chrzanowie.

Wiadukt zostanie całkowicie przebudowany – będzie większy oraz szerszy, zyska dwa pasy ruchu i dwa chodniki. Demontaż obiektu rozpocznie się w kwietniu.

W Chrzanowie dzięki inwestycji PLK korzystnie zmieniają się cztery wiadukty. To obiekty przy ul. Zbożowej, Krakowskiej, 29 Listopada i Kadłubek. Kontynuowana jest również przebudowa wiaduktów w Chełmku i w Gorzowie.

Bezpieczna i sprawna komunikacja przez 22 wiadukty na trasie Trzebinia – Oświęcim

Fot. PKP PLK

Wykonawca kontynuuje przebudowę torów i obiektów między Trzebinią a Oświęcimiem. Poza zmianami dla przewozów kolejowych, dzięki przebudowie wiaduktów i poszerzeniu jezdni poprawi się komunikacja drogowa.

Prace między Trzebinią a Oświęcimiem realizowane są z projektu za 800 mln zł, obejmującego odcinki Trzebinia – OświęcimCzechowice-Dziedzice. Efektem prac będzie m. in. skrócenie czas przejazdu prawie o połowę do nieco ponad 40 minut. Szeroki zakres prac zapewni sprawniejsze i bezpieczniejsze przejazdy pociągów pasażerskich z prędkością 120 km/h, a towarowych – 80 km/h. Mieszkańcy zyskują lepsze warunki podróży dzięki przebudowie 10 stacji i przystanków: Chrzanów, Chrzanów Śródmieście, Chełmek Fabryka, Gorzów Chrzanowski, Oświęcim, Brzeszcze, Brzeszcze Jawiszowice, Jawiszowice Jaźnik, Dankowice, Kaniów. Już z nowych peronów, przy pierwszym zmodernizowanym torze, podróżni korzystają w Chrzanowie, Chełmku i Gorzowie.

Na zmodernizowanych peronach montowane są nowe wiaty, ławki, tablice informacyjne. Dla osób niedowidzących przewidziano system tzw. ścieżek dotykowych. W Chrzanowie i Oświęcimiu windy ułatwią komunikację wszystkim podróżnym.

Fot. Łukasz Huchała / PKP PLK

Inwestycje na trasie Trzebinia – OświęcimCzechowice-Dziedzice wchodzą w skład projektu: „Prace na linii kolejowej nr 93 Trzebinia – Zebrzydowice”, współfinansowanego z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ 5.1-12). Dofinansowanie unijne wynosi 686 518 646,97 PLN (netto). Zakończenie zasadniczych prac planowane jest na koniec 2021 r.

Rozkład jazdy na czas prac

Pociągi kursują według ogłoszonego rozkładu jazdy. Niektóre składy pociągów POLREGIO mają zastępczą komunikację autobusową miedzy Trzebinią a Chrzanowem lub na całym odcinku Trzebinia – Oświęcim. Szczegóły na temat kursowania pociągów są w rozkładzie jazdy i na stronie internetowej portalpasazera.plrozkład-pkp.pl oraz na stronach przewoźników.

Fot. PKP PLK

Dodaj komentarz