Raport z Polski Wydarzenia

Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego przygotowuje się do przetargu kolejowego [ZDJĘCIA]

Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego ogłosił konsultacje rynkowe, które pozwolą zweryfikować wstępne założenia transportowe w regionie. To kolejny krok w stronę uruchomienia postępowania przetargowego, które wyłoni operatorów regionalnych przewozów pasażerskich na najbliższe 9 lat.

Fot. Mikołaj Kuras / UMWK-P

Do konsultacji zaproszeni zostali przedstawiciele ok. 30 przedsiębiorstw kolejowych, które mają licencje na pasażerskie przewozy kolejowe w kraju.

– Postępowanie przetargowe jest w tym przypadku przedsięwzięciem niezwykle złożonym – chodzi o 9-letnie kontrakty o łącznie blisko miliardowej wartości. Dlatego zdecydowaliśmy się na konsultacje, które powinny przynieść weryfikację wypracowanych przez nas założeń poprzez skonfrontowanie ich z realnymi możliwościami rynku – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

 

Podczas poświęconej postępowaniu przetargowemu dzisiejszej konferencji prasowej gospodarzowi województwa towarzyszyli odpowiadająca za transport członek zarządu województwa Aneta Jędrzejewska i Tomasz Moraczewski, dyrektor marszałkowskiego Departamentu Transportu, autor koncepcji przygotowywanej rewolucji w transporcie publicznym w Kujawsko-Pomorskiem, w tym podziału przetargu kolejowego na 10 szczegółowych pakietów, który, zdaniem ekspertów, powinien wymusić oczekiwane przez mieszkańców pozytywne zmiany w siatce połączeń.

Fot. Mikołaj Kuras / UMWK-P

Przygotowywany przetarg rozpoczyna nowy rozdział w budowaniu oferty w pasażerskich przewozach szynowych w naszym regionie. Zakładamy, że wybrany model podziału zamówienia – z dziesięcioma szczegółowo opisanymi pakietami – sprawi, iż samorządowe władze województwa będą mogły zagwarantować siatkę połączeń odpowiadającą potrzebom społecznym, także jeśli chodzi o częstotliwość i godziny kursowania pociągów. Ponieważ takie są oczekiwania mieszkańców, chcemy w tym nowym rozdaniu zwiększyć liczbę połączeń (w tym przywrócić połączenia sprzed obecnych, związanych m.in. z epidemią, ograniczeń), zlikwidować zjawisko wykluczenia komunikacyjnego i białe plamy na regionalnej mapie publicznego transportu pasażerskiego. Zależy nam też, by lepiej sprofilowana siatka połączeń zachęciła do korzystania z kolei nowych pasażerów.