Raport z Polski Wydarzenia

Sensacyjne znalezisko przy torach kolejowych

Sensacyjne znalezisko przy torach kolejowych na szlaku Sochaczew – Bednary. Wykonawca prac inwestycyjnych odkopał metalowe pojemniki, które prawdopodobnie zawierają chlor z czasów I wojny światowej.

Pojemnik z niebezpieczną substancją odkryto w trakcie prac inwestycyjnych przy linii kolejowej (fot. Straż Ochrony Kolei)
Pojemnik z niebezpieczną substancją odkryto w trakcie prac inwestycyjnych przy linii kolejowej (fot. Straż Ochrony Kolei)

Informacja o niebezpiecznym przedmiocie znalezionym przy linii kolejowej Sochaczew – Bednary wpłynęła do Posterunku SOK w Skierniewicach we wtorek 7 lutego. Na miejsce skierowano patrol SOK z Łowicza i Skierniewic, powiadomiono także strażaków, policjantów i pogotowie. Funkcjonariusze wspólnie zabezpieczyli teren, na którym znajdował się pojemnik.

– Została wyznaczona strefa bezpieczeństwa, do której mundurowi uniemożliwiali dostęp osobom postronnym – informują Strażnicy. – Na wniosek służb ruch pociągów został wstrzymany, na szczęście nie było osób poszkodowanych, a mieszkańcom pobliskiej miejscowości nie zagrażało już żadne niebezpieczeństwo. Nie było również bezpośredniego zagrożenia dla środowiska naturalnego.

 

Przybyły na miejsce pirotechnik stwierdził, że odnalezione dwie metalowe butle to prawdopodobnie gaz bojowy wykorzystywany podczas I wojny światowej. Nie jest wykluczone, że odnalezione przedmioty są butlami, z których w czasie bitwy nad Rawką w okresie I wojny światowej niemieccy żołnierze wypuszczali chlor. Działo się to w maju, czerwcu i lipcu 1915 roku w ramach ataków gazowych na pozycje wojsk rosyjskich.

Wezwana na miejsce Specjalistyczna Wojskowa Jednostka Chemiczna z Mińska Mazowieckiego zabezpieczyła i przewiozła butle z chlorem do zneutralizowania. W wyniku zdarzenia odwołano 19 pociągów pasażerskich, a 30 składów doznało opóźnienia na ponad 26 godzin.

Dodaj komentarz