Tramwaje

Siódmy Lajkonik dotarł do Krakowa

W sobotę 11 lipca do Krakowa dotarł kolejny – siódmy Lajkonik. To piąty wagon dla zajezdni tramwajowej w Nowej Hucie.

Przypomnijmy:

Tramwaje Lajkonik to trzyczęściowe pojazdy niskopodłogowe z czterema wózkami jezdnymi. Drzwi wejściowe o większej niż standardowo szerokości (1400 mm) zapewniają szybką wymianę pasażerów. Specjalna konstrukcja czoła pojazdu zmniejsza ryzyko wciągnięcia pieszego pod pojazd w razie wypadku.

W nowych tramwajach jest więcej przestrzeni z niską podłogą, a także więcej miejsca dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Nowością są także specjalne oparcia zamontowane dla osób stojących. Tramwaje przewiozą jednocześnie 238 pasażerów, w tym 75 osób na miejscach siedzących.

Pojazdy są wyposażone między innymi w klimatyzację, automat biletowy, system informacji pasażerskiej, system monitorowania oraz porty USB do ładowania smartfonów. Ergonomiczna kabina i wygodny fotel zapewnią motorniczemu komfortowe warunki pracy.

Dwa z pięćdziesięciu zamówionych tramwajów będą przystosowane do jazdy bez zasilania z sieci trakcyjnej – pozostałe będą tak zaprojektowane, by w przyszłości móc korzystać z tego rozwiązania.

Realizowany przez MPK Kraków projekt w przyszłości pozwoli tramwajom kursować m.in. na trasach, na których nie będzie sieci trakcyjnej.

 

Dodaj komentarz