Tramwaje Wydarzenia

Skalniaki, róże i zielone torowisko – tak wygląda nowy węzeł przesiadkowy w Toruniu [ZDJĘCIA]

Biletomaty, poidełka, nowoczesne oświetlenie, wiaty przystankowe porastające zielonymi pnączami, efektowne skalniaki i róże – tak obecnie wygląda nowy węzeł przesiadkowy na al. św. Jana Pawła II w Toruniu i jego sąsiedztwo.

Przypomnijmy, że plac Rapackiego zyskał nowe oblicze w ramach projektu „Przebudowa układu torowo-drogowego w ul. Wały gen. Sikorskiego i al. św. Jana Pawła II wraz z budową pasa tramwajowo-autobusowego w Toruniu – BiT-City II”. Prace budowlane rozpoczęły się w maju 2019 roku. Objęły przebudowę istniejących torowisk tramwajowych, wzdłuż ul. Chopina, al. św. Jana Pawła II, Wały gen. Sikorskiego, Kraszewskiego i Czerwona Droga. Powstał tu zintegrowany węzeł przesiadkowy, który połączył transport autobusowy z tramwajowym. Wybudowano także nowy odcinek torowiska łączący pl. Artylerii Polskiej i pl. Niepodległości oraz nowe platformy przystankowe. Roboty budowlane zostały zakończone w styczniu 2021 roku, a ostatnie prace związane z nasadzeniem zieleni – w kwietniu br.

Węzeł został wyposażony w dwa biletomaty (po jednym na każdej platformie przystankowej) oraz poidełka, czyli uliczne zdroje wody pitnej. Mogą z nich skorzystać nie tylko spragnieni pasażerowie czy przechodnie, ale także towarzyszące im zwierzęta, gdyż poidełko ma na dole osobną misę.

Biletomaty spółki Mera Systemy mają dotykowy ekran o rozdzielczości 15”, który jest zabezpieczony przed zarysowaniem. Można w nich kupić wszystkie rodzaje biletów krótkookresowych MZK – jednoprzejazdowe, tygodniowe, weekendowe, grupowe i czasowe. Płatności można dokonywać  zarówno w formie gotówkowej, jak i bezgotówkowej.

Na nowym węźle stanęły wiaty. Wzdłuż ich tylnych ścian zostały zamontowane specjalne stelaże, po których pnie się winobluszcz pięciolistkowy ‘KIRIGAMI’. System nawadniania zainstalowany na zielonym przystanku zapewnia roślinności dobre warunki do szybkiego wzrostu.

Czytaj dalej >