Tramwaje

Toruń: Prace torowe w al. św. Jana Pawła II trwają

Fot. Wojciech Szabelski i Sylwia Derengowska

Modernizacja w alei Jana Pawła II w Toruniu trwa. Wśród wielu zadań, drogowcy pracują m.in. przy tramwajowych torowiskach. Obecnie instalują smarownice, by tramwaje mogły w ciszy pokonywać zakręty.

Prace inwestycyjne w Toruniu realizowane są kilkutorowo. Na odcinku od ul. Chopina do wysokości Wałów gen. Sikorskiego ułożone i pospawane zostały już szyny tramwajwe oraz rozjazdy.

– Obecnie trwa ich kotwienie, a następnie zrobimy tzw. podlew, dzięki czemu amortyzacja torów będzie lepsza – mówi kierownik budowy z firmy Balzola Wojciech Kulpiński. –Gotowa jest już płyta podtorowa na wysokości ul. Słowackiego, a na jezdni zachodniej, od ul. Kopernika do mostu drogowego, ułożyliśmy podbudowę bitumiczną. W tym miejscu, na okres dwóch – trzech tygodni, będzie zlokalizowany tymczasowy przystanek autobusowy w kierunku lewobrzeża.

 

Drogowcy modernizują ulice, chodniki i tworzą też ścieżki rowerowe.

Na tarczy skrzyżowania ul. Chopina z aleją św. Jana Pawła II trwa zaś montaż smarownic, które zainstalowane zostaną przy każdym z łuków torowych. Dzięki nim w trakcie skrętów tramwaje nie będą wydawać nieprzyjemnych, charakterystycznych zgrzytów.

W tym tygodniu, na odcinku od ul. Kopernika do skrzyżowania z ul. Kraszewskiego i Czerwona Droga układany będzie beton pod płytę torową. W międzyczasie trwa montaż latarni oraz prace przy sieci trakcyjnej.

– Z powodu zagrożenia koronawirusem pracujemy w okrojonym składzie, ale intensywnie. Staramy się dotrzymać tempa robót tak, by w maju gotowy na przywrócenie ruchu tramwajowego był odcinek między ul. Chopina a Wały gen. Sikorskiego – dodaje Wojciech Kulpiński.

Źródło: torun.pl