Pasażer Tabor Targi Wydarzenia

Specjalny pociąg promujący ERK przemierzy Europę [TRASA]

Specjalny pociąg o nazwie “Łącząc Europę”, który promować będzie Europejski Rok Kolei, przemierzy jesienią kontynent. Na trasie przejazdu znajdzie się 40 miast w 26 krajach. Podróż rozpocznie się 2 września w Lizbonie, zakończy 7 października w Paryżu. Skład zawita m.in. do Gdańska i Warszawy.

Fot. ilustracyjne

Uruchomienie i przejazd pociągu stał się możliwy dzięki współpracy całej branży kolejowej. Inicjatywa Komisji ma ukazać potencjał rozwoju kolei w Europie i stać się okazją do rozmów o przyszłości sektora. 

Informację o zatrzymaniu się pociągu w Gdańsku, w trakcie targów TRAKO 2021, podaliśmy już wcześniej:

TRAKO 2021 nie da się pandemii? [KOMENTARZE]

Trasa przejazdu pociągu została ogłoszona 9 maja w Dniu Europy, kiedy cała Unia Europejska świętuje pokój, jedność oraz więzi, które zostały zbudowane przez dziesięciolecia integracji. Data 9 maja nawiązuje do podpisania historycznej deklaracji Schumana, będącej początkiem integracji i jednoczenia kontynentu.

pociągŁącząc Europę” (Connecting Europe Express) zacznie swoją Podróż 2 września w Lizbonie i odwiedzi ponad 40 miast w 26 krajach, docierając do Paryża 7 października.

Inaugurując uruchomienie pociągu unijna komisarz ds. transportu Adina Vălean powiedziała: Przemierzając kontynent, od Lizbony do Bukaresztu i od Berlina do Paryża, ekspres „Łącząc Europę” będzie podążał trasami, które nas łączą – czy to jako kraje, firmy, czy jako ludzi. Przypomina nam również, jak długa jest jeszcze przed nami droga i jak wiele przed nami pracy, zanim kolej stanie się tym środkiem transportu, który wybierać będzie większość Europejczyków. Pragnę serdecznie Państwa powitać w naszym pociągu „Łącząc Europę”. Zapraszam do dołączenia do nas, jak pociąg zatrzyma się na pobliskiej stacji, i do wszystkich wydarzeń, które odbywają się w tym roku na całym kontynencie.